Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Przemieszczania Uszkodzonych Pojazdów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar

GIOŚ: odpady, które trafią do Rębiszowa, nie są niebezpieczne ani toksyczne

a+a-    Powrót       25 września 2020       Odpady   

Odpady, jakie trafią do Rębiszowa (woj. dolnośląskie) nie są niebezpieczne ani toksyczne, to pozostałości np. ceramiki po wytopie żelaza, które posłużą do rekultywacji lokalnego wyrobiska - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Chibowski.

4,5 tys. odpadów

Chodzi o przywóz z Niemiec do Polski 40 500 ton odpadów w postaci pyłów gazów odlotowych niezawierających substancji niebezpiecznych.

Chibowski wyjaśnił, że to nie są substancje niebezpieczne. - Nie są to odpady komunalne, nie są to śmieci, nie są to odpady niebezpieczne, nie są to odpady toksyczne. Są to odpady nie zawierające substancji niebezpiecznych, nie zawierają żadnych niebezpiecznych związków - zapewnił.

Chibowski dodał, że odpady, które przyjadą do Rębiszowa posłużą do rekultywacji wyrobiska po eksploatacji bazaltu. Podkreślił ponadto, że pyły gazów odlotowych niezawierających substancji niebezpiecznych są dopuszczone w przepisach UE właśnie do rekultywacji. Wyjaśnił, że przez taki odpad należy rozumieć pozostałości np. ceramiki, która jest wykorzystywana przy wytopie żelaza. - To jest ta ceramika - ten odpad - zaznaczył.

Precyzyjne nazewnictwo odpadowe

Kilka dni temu GIOŚ w komunikacie informował, że "w wyrobisku deponowane są odpady mineralne, niewykazujące właściwości niebezpiecznych, takie jak: zużyte rdzenie i formy odlewnicze z odlewnictwa żelaza, gleba i kamienie, mieszanki gruzu, betonu i cegieł, odpady w postaci pyłów odlotowych, minerałów".
- Odpady mają bardzo dużo nazw. Jeśli ktoś używa określeń „śmieci”, odpady toksyczne, trzeba być bardzo precyzyjnym. Trzeba podać kod odpadu i wtedy dokładnie wiemy, o jakim odpadzie mówimy - powiedział Chibowski. Zwrócił przy tym uwagę, że wiele osób, polityków czy dziennikarzy, mówiąc o odpadach, jest nieprecyzyjnych.

Szef GIOŚ przypomniał ponadto, że od 2018 r. do Polski nie można przywozić odpadów komunalnych oraz odpadów do unieszkodliwienia, czyli do składowania lub spalania. - I nikt takich odpadów do takiego przeznaczenia do Polski nie sprowadza - zaznaczył. Dodał jednocześnie, że zgodnie z prawem UE nie można zakazać importu do Polski odpadów przeznaczonych do odzysku.

Chibowski zapewnił, że przed proces rekultywacji wyrobiska w Rębiszowie będzie na każdym etapie nadzorowany przez Inspektorat i przez wojewódzkich inspektorów.

Czytaj: [Wywiad] GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro?

Doniesienia medialne szwedzkiego radia nt. "czarnej masy"

P.o. GIOŚ był pytany również na konferencji o doniesienia medialne szwedzkiego publicznego radia, które informowało, że do Polski miały trafić nielegalnie odpady ze Szwecji. Chodzi o "czarną masę", która znajduje się wewnątrz baterii. Według szwedzkiego radia, taka niebezpieczna mieszanka miała trafić nad Wisłę w tysiącach ton i posłużyć do np. budowy dróg. Tylko ok. 30 proc. miało zostać poddane recyklingowi.

- Ta informacja jest z dnia dzisiejszego [przyp. red. 24.09.2020r.] Żadnej decyzji nie wydawaliśmy. Nie wpłynął do nas żaden wniosek - do czego przy transgranicznym przemieszczaniu - jakikolwiek kraj czy podmiot jest zobowiązany. Sprawdzaliśmy tę informację z naszym odpowiednikiem w Szwecji i oni też takiej decyzji nie wydawali. W tej chwili sprawdzają te informacje, doniesienia prasowe - powiedział.

Dodał, że gdyby okazało się, że taki odpad trafił do Polski nielegalnie, to taka praktyka podlega ściganiu.
Chibowski przypomniał ponadto, że w GIOŚ powstaje departament do spraw zwalczania szarej strefy w gospodarce odpadami. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstał Tyski Klaster Energii (22 października 2020)Formuła PPP w wod-kan pozwala kontrolować koszty (21 października 2020)SGiPW: odpady nie stanieją, potrzeba szerszych zmian niż w projektowanej ustawie (19 października 2020)Firmy muszą znaleźć pieniądze na inwestycje dot. zielonej transformacji (19 października 2020)Szczyt Rady Europejskiej w sprawie klimatu bez konkluzji, czyli zgodnie z przewidywaniami (16 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony