Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła – źródło ciepła i oszczędności

a+a-    Powrót       09 kwietnia 2019       Energia       Artykuł promocyjny   

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła Robur przeznaczone są do celów grzewczych, chłodniczych, produkcji ciepłej wody użytkowej oraz do jednoczesnego grzania i chłodzenia. Jak działa taka pompa i na czym polega jej innowacyjność?

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła działają na analogicznej zasadzie co tradycyjne pompy sprężarkowe, z wyjątkiem kilku istotnych szczegółów czyniących je innowacyjnymi.

W najczęściej spotykanych układach sprężarkowych ciepło przejmowane jest przez czynnik roboczy z dolnego źródła ciepła. Następnie ciśnienie czynnika rośnie w sprężarce zasilanej energią elektryczną i zmienia stan skupienia w skraplaczu na płynny, dostarczając jednocześnie ciepło.

Patent Einsteina

“W Polsce zainstalowanych mamy 1000 urządzeń o łącznej mocy 35MW, które przyniosły wyraźne efekty ekonomiczne oraz ekologiczne, a zadowolenie ich użytkowników mierzymy rosnącą liczbą referencji.” Firma Gazuno
Gazowe absorpcyjne urządzenia Robur w swoim działaniu opierają się na patencie urządzenia chłodniczego Alberta Einsteina i Leo Szilarda z 1930 roku. Bazują one na możliwości przenoszenia energii cieplnej z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej, dzięki m.in. różnicy ciśnień, różnicy gęstości, zastosowaniu absorbentu oraz dostarczeniu ciepła.

Podobnie jak układ sprężarkowy, układ absorpcyjny składa się z typowych elementów obiegu chłodniczego (parownik, skraplacz, zawór dławiący), nie posiada jednak sprężarki elektrycznej. W miejsce klasycznej sprężarki wprowadzono tutaj „silnik termiczny” (absorber, warnik, pompa roztworu, element rozprężny).

OZE z gazu

Urządzenia Robur zasilane są gazem ziemnym lub LPG. Z wysoką efektywnością wykorzystują energię odnawialną, która może być czerpana z różnego rodzaju źródeł niskotemperaturowych: powietrza, wody, gruntu.

Energia ze spalania gazu dostarczana jest do wymiennika, w którym znajduje się roztwór amoniaku i wody. Odparowany amoniak oddaje na początku cyklu energię pozyskaną w wyniku spalania gazu, a następnie realizuje obieg chłodniczy, pozyskując energię z dolnego źródła. Dzięki zastosowaniu absorpcji, pobór energii elektrycznej jest minimalny, ponieważ zasila ona jedynie pompę roztworu oraz wentylator. Pozostałe mechanizmy urządzenia napędzane są w wyniku spalania gazu ziemnego lub LPG.

Najważniejsze zalety absorbcyjnych pomp ciepła Robur

W swojej ofercie posiadamy również urządzenia marki INNOVA

Szeroki asortyment produktów pozwala stworzyć kompletny system grzewczo-chłodniczy: od źródła ciepła i chłodu po odbiorniki oraz wentylację. Dodatkową zaletą jest możliwość zintegrowania układu sterowania w obrębie jednego systemu. Dostarczamy na rynek polski następujące urządzenia:
- sprężarkowe pompy ciepła eHPoca oraz 3w1,
- klimatyzatory 2.0 bez jednostki zewnętrznej,
- klimakonwektory Air Leaf, Filomuro oraz Filoterra,
- system odzysku ciepła z wody szarej BEE,
- wytwornice wody lodowej do montażu wewnętrznego IN.CH,
- centrale wentylacyjne oraz wentylacje decentralne HRC.

  • Bezawaryjna i cicha praca dzięki ograniczonej ilości elementów mechanicznych,
  • Idealne do montażu zewnętrznego (oszczędność miejsca i kosztów, wyższe bezpieczeństwo): całkowicie zamknięta i szczelna budowa odporna na warunki atmosferyczne,
  • Naturalny czynnik chłodniczy w układzie zastępuje czynniki syntetyczne (HFC),
  • Brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne: amoniak charakteryzuje niska temperatura wrzenia i zerowy wskaźnik ODP i GWP,
  • Wysoka efektywność. Urządzenia grzewcze: 1,7 G.U.E. (Gaz Utilization Efficiency). Układy skojarzone grzewczo-chłodzące: aż do 2,44.
  • Możliwość pozyskania dofinansowania dla OZE.

Gazuno jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń absorpcyjnych Robur w Polsce. Firma powstała w 2013 roku, wydzielając się po pięciu latach doświadczeń z Działu Gazowych Pomp Ciepła firmy Flowair. Nasza siedziba mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, gdzie oprócz przestrzeni biurowej, posiadamy laboratorium z instalacją testową. W naszej strukturze posiadamy Kierowników Regionalnych na terenie całej Polski, którzy z chęcią dzielą się doświadczeniem oraz wiedzą na temat urządzeń absorpcyjnych.

Zachęcamy do odwiedzenie naszych stron internetowych www.gazuno.pl oraz www.innovapolska.pl.

GazunoArtykuł powstał we współpracy z firmą Gazuno.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 1 tys. instalacji OZE powstanie w Tychach przy unijnym wsparciu (26 czerwca 2020)Raport PORT PC: Rok 2019 był dziewiątym z rzędu rokiem ze znaczącym wzrostem sprzedaży pomp ciepła w Polsce (15 czerwca 2020)Krajowa branża pomp ciepła systematycznie umacnia swoją pozycję i idzie po więcej (27 maja 2020)Jak zmieni się program Czyste Powietrze? (04 marca 2020)Gdynia: Rozpoczyna się program likwidacji kopciuchów na 2020-2023 (28 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony