Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Zarządzania Środowiskiem PGW Wody Polskie
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Gigantyczny zbiornik retencyjny odpowiedzią na powodzie w Paryżu

a+a-    Powrót       09 maja 2019       Woda   

Obok Paryża powstaje zbiornik retencyjny za 31 mln euro. Jest wielką, choć niedoskonałą odpowiedzią na powtarzające się powodzie. To również element przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, które stolica Francji gości w 2024 roku.

Kliknij na obraz, by rozpocząć oglądanie filmu

W Issy-les-Moulineaux obok Paryża powstaje gigantyczny zbiornik retencyjny. Wartość inwestycji szacowana jest na 31 mln euro. Zbiornik jest odpowiedzią na powtarzające się powodzie, a jego budowa stała się niezbędna z powodu postępującej urbanizacji i redukcji powierzchni biologicznie czynnej w mieście.

- Podczas ulewnych deszczy istniejąca kanalizacja nie jest wystarczająca, by odprowadzić wodę do oczyszczalni - tłumaczy Didier Laplanche, Kierownik operacyjny Rady Departamentu Hauts-de-Seine.

Choć zbiornik pomoże walczyć z powodziami i polepszyć jakość wody w Sekwanie, nie jest rozwiązaniem idealnym. Jak twierdzi dyrektor regionu Normandia w Agencji Wód Sekwany Natalie Evain-Bousquet, na dłuższą metę ważniejsze byłoby nieograniczanie naturalnej retencji, a nie inwestowanie w budowę ogromnych zbiorników. W obecnej sytuacji stało się to jednak koniecznością. - Trzeba więc rozwiązać problemy z przeszłości, unikając tworzenia nowych, czyli zwiększając powierzchnię biologicznie czynną przy okazji kolejnych projektów zagospodarowania - sugeruje.

Jak wygląda budowa zbiornika? Jakie ma parametry? O tym w reportażu wideo.

Reportaż zrealizowany przez Rémi Pin, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz i Jean Prisset

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelna, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Uniwersytet Opolski włącza się w badania nad wykorzystaniem odpadów do poprawy struktury gleby (12 lutego 2020)EEA: degradacja gleb i gruntów może skutkować obniżeniem jakości życia (11 lutego 2020)Picie kranówki powszechne w całej Unii Europejskiej? Kolejny krok wdrażania dyrektywy dotyczącej jakości wody (10 lutego 2020)X Krajowa Konferencja Bioindykacyjna w kwietniu (27 stycznia 2020)Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej gwarancją zwrotu z inwestycji (19 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony