
- Plan(1) ma na celu zapewnienie bardziej sprzyjającego środowiska dla zwiększania zdolności produkcyjnych UE w zakresie technologii i produktów o zerowej emisji netto niezbędnych do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych Europy – wyjaśnia Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Jak wskazuje KE, plan opiera się na czterech filarach, uzupełniając jednocześnie bieżące działania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU.
Czytaj też: Przemysł zielonych technologii wróci do korzeni. Europa ma plan
Przewidywalne i uproszczone otoczenie regulacyjne
Pierwszy filar planu dotyczy prostszych ram regulacyjnych. KE zapowiedziała w tym celu przygotowanie Net-Zero Industry Act - aktu prawnego zapewniającego uproszczenie i przyśpieszenie wydawanych pozwoleń.
- Uzupełnieniem ram będą przepisy o surowcach krytycznych, które zapewnią wystarczający dostęp do materiałów takich jak metale ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji kluczowych technologii, a także reforma struktury rynku energii elektrycznej, tak aby konsumenci mogli skorzystać z niższych kosztów odnawialnych źródeł energii – dodano.
Szybszy dostęp do finansowania
Kolejny filar planu obejmuje przyśpieszenie inwestycji i dostępu do finansowania czystych technologii w Europie. - Finansowanie publiczne, w połączeniu z dalszymi postępami w zakresie europejskiej unii rynków kapitałowych, może odblokować ogromne kwoty finansowania prywatnego wymaganego do zielonej transformacji – wyjaśnia KE.
Zapowiedziano ponadto ułatwienia dla państw członkowskich w zakresie przyznawania pomocy publicznej, niezbędnej do przyśpieszenia transformacji. W tym celu KE przedstawiła państwo członkowskim „projekt wniosku w sprawie przekształcenia tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa w tymczasowe ramy prawne dotyczące sytuacji kryzysowej i przejściowej w celu ułatwienia i przyspieszenia ekologicznej transformacji Europy”. Wniosek ten, jak wyjaśniono, ma na celu tymczasowe uelastycznienie ram prawnych w zakresie pomocy państwa. Proponowane tymczasowe zmiany obejmować mają m.in.:
- uproszczenie pomocy na wdrażanie energii odnawialnej,
- uproszczenie pomocy na dekarbonizację procesów przemysłowych,
- ulepszone programy wsparcia inwestycji w produkcję strategicznych technologii o zerowej wartości netto, w tym poprzez ulgi podatkowe,
- bardziej ukierunkowaną pomoc na duże projekty produkcyjne w strategicznych zerowych łańcuchach wartości netto, z uwzględnieniem globalnych luk w finansowaniu.
Ponadto, aby ułatwić państwom członkowskim dostęp do funduszy REPowerEU, Komisja przyjęła nowe wytyczne dotyczące planów odbudowy i zwiększania odporności, wyjaśniające proces zmiany istniejących planów i warunki przygotowania rozdziałów REPowerEU.
Doskonalenie umiejętności
Trzeci filar planu przemysłowego Zielonego Ładu dotyczy rynku pracy i doskonalenia umiejętności pracowników. Kwestia ta, jak wyjaśniono, jest szczególnie istotna m.in. ze względu na fakt, że zielona transformacja może dotyczyć od 35% do 40% wszystkich miejsc pracy. - Aby rozwinąć umiejętności w zakresie ekologicznej transformacji skoncentrowanej na ludziach, Komisja zaproponuje ustanowienie akademii branżowych Net-Zero w celu wdrożenia programów podnoszenia i zmiany kwalifikacji w strategicznych sektorach przemysłu. Komisja rozważy również, w jaki sposób połączyć podejście uznające rzeczywiste umiejętności, z podejściem opartym na kwalifikacjach, oraz w jaki sposób ułatwić dostęp obywateli państw trzecich do unijnych rynków pracy w sektorach priorytetowych, jak również środki wspierające i dostosowujące publiczne i prywatne finansowanie rozwoju umiejętności – podaje KE.
Otwarty handel dla odpornych łańcuchów dostaw
Ostatni filar planu dotyczy natomiast globalnej współpracy na rzecz zielonej transformacji, zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji i otwartego handlu. KE zamierza w tym calu rozwijać unijną siec umów o wolnym handlu i inne formy współpracy. - Komisja zbada również możliwość utworzenia „Critical Raw Materials Club”, który skupiałby konsumentów surowców i kraje bogate w zasoby, tak aby zapewnić globalne bezpieczeństwo dostaw poprzez konkurencyjną i zróżnicowaną bazę przemysłową, oraz partnerstwa przemysłowe na rzecz czystych technologii i zerowego zużycia energii – zapowiedziano.

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ A Green Deal Industrial Plan for the Net-Zero Age:https://commission.europa.eu/document/41514677-9598-4d89-a572-abe21cb037f4_en