Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Gruntowa pompa ciepła - idealny sposób zaopatrzenia domu w ciepło?

a+a-    Powrót       09 kwietnia 2019       Energia       Artykuł promocyjny   

Jakie są korzyści z wyboru pompy gruntowej do kompletnego ogrzewania domu? Jak taka instalacja ma się do innych systemów ogrzewania? Jakie może przynieść oszczędności?

Ogrzewanie domu oraz produkcja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) za pomocą gruntowej pompy ciepła jest bardzo nowoczesnym i wydajnym sposobem zaopatrzenia domu w ciepło. Jeśli dokonamy wyboru odpowiedniego modelu pompy ciepła i zbiornika, a montaż zostanie wykonany poprawnie, przez długie lata można cieszyć się zaletami ekologicznego, skutecznego, niebywale komfortowego i niezwykle taniego w użytkowaniu systemu.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

- W Krajowym Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej Galmet staramy się pomagać już na etapie planowania i projektowania inwestycji, a później w trakcie realizacji również doradzamy i jesteśmy do dyspozycji klienta – wyjaśnia Julia Sobaszek, Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet. - Doradca ds. dofinansowań pomaga natomiast w wyszukiwaniu programów dofinansowania funkcjonujących w poszczególnych regionach i miastach. Na bieżąco monitorujemy, gdzie i jakiej wysokości dotację może otrzymać klient zainteresowany zakupem nowoczesnych ekologicznych urządzeń grzewczych lub modernizacją istniejącej instalacji. Do naszych zadań należy dobór urządzeń optymalnych do każdej inwestycji, kalkulacja oszczędności, dokładne określenie korzyści wynikających z wyboru produktów Galmet. Wystarczy przedstawić doradcy Galmet najważniejsze parametry swojego domu, aby otrzymać konkretne, najlepsze dostępne rozwiązanie.

Najważniejsze parametry jakie należy przedstawić, to m.in.:

 • powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń
 • zapotrzebowanie na c.w.u.
 • rodzaj ogrzewania
 • zapotrzebowanie cieplne budynku

  Maxima, to najefektywniejsza na polskim rynku pompa ziemna do ogrzewania domu i wody użytkowej

  - Maksymalny komfort użytkowania i wysoka wydajność przez cały rok.
  - Zapewnia kompleksową obsługę budynku, korzystając z energii odnawialnej zgromadzonej w gruncie.
  - Pozwala zaopatrzyć dom w ciepłą wodę użytkową, zadbać o jego ogrzewanie, a gdy zajdzie potrzeba - podgrzać wodę do basenu.
  - Pracuje w systemie ziemia – woda i zapewnia najwyższe parametry pracy, niezależnie od temperatury na zewnątrz.
  - Kompleksowe, zintegrowane i uniwersalne rozwiązanie do ogrzewania domów, instytucji i obiektów przemysłowych.

  Maxima to pierwsza produkowana w Polsce gruntowa pompa ciepła wyróżniona najwyższym europejskim odznaczeniem - Europejskim Znakiem Jakości EHPA-Q, przyznawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. Urządzenie z takim znakiem gwarantuje najwyższą jakość, wydajność, oszczędność i trwałość, a także błyskawiczną dostępność serwisu i części zamiennych bezpośrednio od producenta.

Najistotniejszy jest ten ostatni, czyli zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?

Zapotrzebowanie cieplne budynku zależy przede wszystkim od stopnia izolacyjności budynku, zastosowanych technologii budowy oraz strefy klimatycznej. Zapotrzebowanie cieplne budynku uwzględnia: straty przez przegrody przezroczyste i nieprzezroczyste, dach oraz do gruntu, a także straty wentylacyjne. Każdy projekt nowego domu posiada dokładne wyliczenie zapotrzebowania cieplnego. W starszych budynkach natomiast warto wykonać audyt energetyczny. Obliczenia wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 12831. Można też zastosować szacunkowe wartości jednostkowego zapotrzebowania, które zależą m.in. od rodzaju budynku i roku budowy, ale nie będą one tak precyzyjne, jak wyliczenia zgodne z normą.

W przybliżeniu możemy przyjąć, że szacunkowe zapotrzebowanie cieplne wynosi w przypadku budynku:

 • starego nieocieplonego: >100 W/m2
 • starego ocieplonego: 60-80 W/ m2
 • nowego, standardowo wykończonego: 30-50 W/ m2
 • energooszczędnego: 25-40 W/ m2
 • pasywnego: 10 W/ m2

W zależności od liczby mieszkańców, należy przyjąć dodatek mocy na c.w.u. (dodatkowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania c.w.u.) w wysokości np. 0,25 kW na osobę przy standardowym zużyciu.

Jak wyznaczana jest łączna głębokość odwiertów i powierzchnia poziomych kolektorów dolnego źródła ciepła?

Łączna powierzchnia kolektorów poziomych lub długość pionowych (odwiertów) zależy od mocy chłodniczej oraz uzysku ciepła z dolnego źródła (jednostkowego poboru ciepła z gruntu). Średni uzysk to ok. 40 W/m w przypadku odwiertów pionowych i ok. 20 W/m2 przy kolektorach poziomych. Uzysk ten rośnie wraz ze wzrostem gęstości i wilgotności gruntu.

 

W przypadku zapytań o dobór pompy ciepła, korzyści z jej użytkowania i potencjalne oszczędności prosimy o kontakt:

mgr inż. Julia Sobaszek - Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła
kom. +48 784 941 146
j.sobaszek@galmet.com.pl

GalmetArtykuł powstał we współpracy z firmą Galmet.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 1 tys. instalacji OZE powstanie w Tychach przy unijnym wsparciu (26 czerwca 2020)Raport PORT PC: Rok 2019 był dziewiątym z rzędu rokiem ze znaczącym wzrostem sprzedaży pomp ciepła w Polsce (15 czerwca 2020)Krajowa branża pomp ciepła systematycznie umacnia swoją pozycję i idzie po więcej (27 maja 2020)Jak zmieni się program Czyste Powietrze? (04 marca 2020)Gdynia: Rozpoczyna się program likwidacji kopciuchów na 2020-2023 (28 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony