Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Zainaugurowano I Forum Innowacyjności

   Powrót       05 listopada 2020       Zrównoważony rozwój   

Promowanie innowacyjnych technologii środowiskowych, służących ograniczeniu oddziaływania sektora przemysłu na środowisko, poprawie efektywności energetycznej, oraz rozwojowi OZE, a także wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w realizacji polityki klimatycznej oraz zobowiązań międzynarodowych – to idea zainaugurowanego 2 listopada br. I Forum Innowacyjności. Jest to wspólna inicjatywa resortu klimatu i środowiska, NFOŚiGW(1) oraz IOŚ-PIB.

Zobacz reportaż: Sprawdzone zielone technologie made in Poland

Pierwsze spotkanie Forum „Klimat wobec wyzwań XXI wieku” odbyło się z udziałem rady programowej, której przewodniczy prof. Aleksander Nawrat. Członkami rady są eksperci oraz przedstawiciele takich instytucji jak NCBiR, NCBJ, NFOŚiGW czy BOŚ SA.

Forum Innowacyjności to okazja do wymiany doświadczeń i dialogu różnych środowisk na temat wyzwań wynikających z celów PEP2040 oraz Green Deal. Forum jest adresowane m.in. do przedstawicieli branży energetycznej, władz centralnych, samorządów, ekspertów, środowisk akademickich, jednostek rozwojowych i badawczych, którzy - jak mają nadzieję pomysłodawcy - wkrótce dołączą do rady programowej.

Wiceprzewodniczący rady Krzysztof Starańczak w słowie wstępnym wyraził nadzieję, że Forum zbuduje potencjał, pozwalający uzyskiwać finansowanie z programów europejskich. Z kolei Michał Wójtowicz, członek rady Forum, zapewnił, że NCBJ będzie w różnoraki sposób wspierać proces innowacji dla klimatu. Natomiast Sławomir Mazurek z Banku Ochrony Środowiska zadeklarował, że BOŚ będzie służył pomocą w przygotowaniu konkretnych rozwiązań i nowych modeli finansowych dostosowanych do pojawiających się w związku z innowacjami modeli biznesowych.

Podczas wykładu inauguracyjnego pt. „Polityka klimatyczna kołem zamachowym transformacji energetyki gospodarki” prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski zwrócił uwagę, że Polska, mimo prawie 80 proc. udziału węgla w miksie energetycznym, może zaplanować transformację energetyczną spójną z Zielonym Ładem (Green Deal). Wymaga to jednak zbudowania równoległych systemów energetycznych, zmiany paradygmatu działania kogeneracji oraz wejścia w nowe technologie.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja pt. „Nowa Energia – innowacje dla transformacji klimatycznej” wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego, który przedstawił założenia przygotowywanego programu, w ramach którego zaplanowano 2,5 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrożyć w swoich firmach wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R) w formie innowacji „first of a kind” (pierwsze w swoim rodzaju), by następnie skalować ich zastosowanie. Nowa oferta programowa Narodowego Funduszu to szansa dla przedsiębiorców, którzy budują przewagi rynkowe przez wdrożenie własnych lub zakupionych innowacji zgodnych z obszarami „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” (PEP2040). W pierwszej kolejności NFOŚiGW planuje przeznaczyć do 600 mln zł na wsparcie przedsiębiorców realizujących innowacyjne przedsięwzięcia inwestycyjne, napędzające bezemisyjną produkcję wodoru oraz wdrożenia technologii przesyłu, magazynowania oraz wykorzystania wodoru, w tym w transporcie drogowym, kolejowym i wodnym.

W podsumowaniu debaty prezes prof. Maciej Chorowski wskazał, że stajemy przed dużą liczbą wyzwań i jesteśmy skazani na kosztowny proces transformacji. Procesy, które teraz inicjujemy, uzyskają silną akceptację społeczną dopiero w przyszłości. Natomiast wiceprezes Artur Lorkowski ocenił, że NFOŚiGW wchodzi w nowy obszar działalności podejmując wyzwanie realizacji projektów o podwyższonym ryzyku i zaprosił do podjęcia współpracy w zakresie wdrożenia innowacji wszystkie zainteresowane podmioty.

Planowane kolejne odsłony Forum

Kolejne odsłony Forum Innowacyjności poświęcone będą nowym rozwiązaniom w obszarze m.in. gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami.

Źródło: NFOŚiGW

Przypisy

1/ Kontakt ws. wsparcia na wdrożenie rozwiązań innowacyjnych: Tomasz Sielamowicz, Wydział Innowacji NFOŚiGW, tomasz.sielamowicz@nfosigw.gov.pl.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przemysł 4.0 w branży wod-kan to mix technologii i kapitału intelektualnego pracowników (18 listopada 2020)Unijne samorządy: bezpośredni dostęp do funduszy UE na realizację Zielonego Ładu - kluczowy (23 października 2020)Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń (23 października 2020)Formuła PPP w wod-kan pozwala kontrolować koszty (21 października 2020)Dofinansowania na innowacje dla przedsiębiorców. Kto może składać wnioski? (08 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony