
© DarSzach
Zgodnie z najnowszymi danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej, na terenie Polski działa 3404 profesjonalnych (zawodowych) instalacji fotowoltaicznych oraz 1347 instalacji wiatrowych. Ich łączna moc stanowi 52% potencjału wytwórczego OZE.
Instytut dokonał inwentaryzacji wszystkich dużych instalacji OZE w Polsce według stanu na koniec marca 2023 r. Dane w bazie obejmują instalacje OZE o mocach powyżej 1 MW oraz zaliczane do tzw. małych instalacji, czyli systemów OZE poniżej 1 MW, w zakresie których znajdują się też prosumenci biznesowi.
- Farmy stanowią 52% całkowitej mocy zainstalowanej w energetyce odnawialnej. Razem z prosumentami PV, źródła wiatrowe i słoneczne stanowią 92% mocy zainstalowanej – czytamy w zestawieniu.
Na koniec 2022 r. łączna moc zainstalowana w OZE przekroczyła ponad 22 GW. Tylko w ubiegłym roku przybyło 1,16 GW w farmach wiatrowych, co stanowi nowy rekord wzrostu. Ostatni największy wynik odnotowano w 2016 r., który wyniósł 0,87 GW. W przypadku farm fotowoltaicznych – przybyło 2,04 GW w 2022 r.
Najwięksi inwestorzy
IEO informuje, że wśród największych inwestorów w sektorze farm fotowoltaicznych znajdują się Respect Energy, PAK - Polska Czysta Energia, Solis Bond Company oraz Better Energy. W sektorze wiatrowym największym inwestorem jest polska spółka państwowa PGE z mocą 771,4 MW. Na kolejnych miejscach jest RWE, Polenergia i Tauron Polska Energia.
Polska w dalszym ciągu pozostaje dla deweloperów atrakcyjnym miejscem inwestycji w źródła OZE. Kilka tygodni temu w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy odległościowej, która złagodziła restrykcyjne zapisy dla farm wiatrowych, ale nie w taki sposób, jak oczekiwała branża. Z drugiej strony obecnie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma znacznie ograniczyć rozwój instalacji OZE, innych niż farmy wiatrowe. Branża słoneczna obawia się, że projektowane zapisy mogą zamrozić rozwój rynku farm PV na kilka lat.

Redaktor