Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Zachodnim Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki Urząd Regulacji Energetyki
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Na bazie IETU powstanie Europejski Instytut Sprawiedliwej Transformacji

a+a-    Powrót       10 czerwca 2020       Zrównoważony rozwój   

Koncepcja Europejskiego Instytutu Sprawiedliwej Transformacji zrodziła się w Ministerstwie Klimatu. Nowa jednostka ma powstać na bazie Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i wieść prym w procesie programowania transformacji w regionach.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, głównym zadaniem Europejskiego Instytutu Sprawiedliwej Transformacji (EIST) będzie wsparcie realizacji polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

- Zadaniem Europejskiego Instytutu Sprawiedliwej Transformacji będzie programowanie w zakresie wyznaczenia celów, na które zostaną przeznaczone środki pochodzące z Just Transition Fund, prowadzenie badań procesów transformacji, tworzenie ekosystemów innowacji i centrów naukowo-przemysłowych. Działania Instytutu będą także silnym wsparciem rozwoju OZE w Polsce – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE, w trakcie wizyty w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) w Katowicach 4 czerwca br.

Czytaj: MK: Polska zadowolona z postawienia transformacji energetycznej w centrum odbudowy UE

Nowe wyzwania

Jak wyjaśniał w rozmowie z redakcją dr inż. Andrzej Węgrzyn, który objął właśnie stanowisko dyrektora IETU, Instytut w obecnym kształcie realizuje misję, która została zakreślona już wiele lat temu. Jego zadaniem będzie przygotowanie Instytutu do reorganizacji w kierunku projektu roboczo nazywanego Europejskim Instytutem Sprawiedliwej Transformacji. - Ministerstwo Klimatu zdecydowało, że należy zbudować narzędzie, które będzie wspierać proces transformacji na Górnym Śląsku, ponieważ problemy, z jakimi boryka się region, są bardzo poważne. Proces transformacji przyspiesza, wyzwania są ogromne, więc udzielenie temu procesowi silniejszego wsparcia jest bardzo uzasadnione. Misja IETU dotąd koncentrowała się na technicznych aspektach dotyczących ekologii, ale teraz, zgodnie z zamysłem MK, musi być ona rozszerzona i ukierunkowana na wsparcie realizacji polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Środki europejskie przeznaczone na proces transformacji są imponujące, a kwestia ich strategicznego i innowacyjnego zagospodarowania jest absolutnym priorytetem – wskazał dyrektor Węgrzyn.

Znacznie więcej o transformacji energetycznej oraz o przyszłych zadaniach Europejskiego Instytutu Sprawiedliwej Transformacji w wywiadzie z dr. inż. Andrzejem Węgrzynem, który ukaże się już wkrótce.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dyskusja o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trwa. Jakie decyzje ws. finansowania inwestycji gazowych? (08 lipca 2020)Apel do Premiera o odważne wyznaczenie daty odejścia od węgla (06 lipca 2020)Niemiecki pomysł na przyszłość Europy, czyli jaki kierunek obierze Rada UE w kolejnym półroczu (06 lipca 2020)Platforma sprawiedliwej transformacji uruchomiona (30 czerwca 2020)Kulisy przygotowań do Sprawiedliwej Transformacji w Polsce (29 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony