Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ewidencji odpadów Remondis Sp z o. o.
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Branża spożywcza zaproszona do udziału w badaniu nt. strat żywności

a+a-    Powrót       25 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Instytut Ochrony Środowiska PIB zwraca się do zakładów przemysłu spożywczego z prośbą o udział w badaniu ankietowym nt. strat i marnotrawstwa żywności.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wraz z konsorcjum, w skład którego wchodzi także Federacja Polskich Banków Żywności (lider), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt.: „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności (PROM)”.

W pażdzierniku obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. W tym roku zwróciliśmy z tej okazji uwagę właśnie na problem marnowania żywności i jego środowiskowe konsekwencje. Więcej w artykule.

Badania mają na celu oszacowanie poziomu strat i marnotrawstwa żywności w Polsce. Są to pierwsze tego typu badania, które mają charakter pilotażowy. Na ich podstawie zostanie opracowany system zbierania danych na kolejne lata. Uzyskane w badaniu wyniki będą miały kluczowe znaczenie dla dalszych działań, będą stanowiły podstawę do opracowania strategii ograniczania strat i marnotrawstwa żywności. Badania prowadzone są w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

IOŚ podkreśla, że udział zakładów przemysłu spożywczego w badani pozwoli pozyskać dane niezbędne do rzetelnego oszacowania poziomu marnotrawstwa żywności w Polsce. Jednocześnie zapewnia poufność zbieranych danych badawczych oraz informuje, że będą one wykorzystywane tylko w formie zagregowanej, do celów statystycznych i naukowo-badawczych.

Ankiety dla wybranych sektorów oraz instrukcje ich wypełnienia można znaleźć na stronie IOŚ. Więcej o projekcie PROM tutaj.

Źródło: IOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PE podzielony w ocenie strategii dla bioróżnorodności i rolnictwa zaprezentowanych przez KE (21 maja 2020)Zapobieganie marnowaniu żywności zaczyna się we własnej kuchni (28 kwietnia 2020)Czym skorupka za młodu… czyli młodzież tworzy własne projekty edukacyjne (27 kwietnia 2020)Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego (27 kwietnia 2020)Ponad 61,5 mln euro na innowacyjne projekty (20 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony