Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarowania odpadami przemysłowymi STENA Recycling Sp. z o.o.
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

Branża spożywcza zaproszona do udziału w badaniu nt. strat żywności

a+a-    Powrót       25 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Instytut Ochrony Środowiska PIB zwraca się do zakładów przemysłu spożywczego z prośbą o udział w badaniu ankietowym nt. strat i marnotrawstwa żywności.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wraz z konsorcjum, w skład którego wchodzi także Federacja Polskich Banków Żywności (lider), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt.: „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności (PROM)”.

W pażdzierniku obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. W tym roku zwróciliśmy z tej okazji uwagę właśnie na problem marnowania żywności i jego środowiskowe konsekwencje. Więcej w artykule.

Badania mają na celu oszacowanie poziomu strat i marnotrawstwa żywności w Polsce. Są to pierwsze tego typu badania, które mają charakter pilotażowy. Na ich podstawie zostanie opracowany system zbierania danych na kolejne lata. Uzyskane w badaniu wyniki będą miały kluczowe znaczenie dla dalszych działań, będą stanowiły podstawę do opracowania strategii ograniczania strat i marnotrawstwa żywności. Badania prowadzone są w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

IOŚ podkreśla, że udział zakładów przemysłu spożywczego w badani pozwoli pozyskać dane niezbędne do rzetelnego oszacowania poziomu marnotrawstwa żywności w Polsce. Jednocześnie zapewnia poufność zbieranych danych badawczych oraz informuje, że będą one wykorzystywane tylko w formie zagregowanej, do celów statystycznych i naukowo-badawczych.

Ankiety dla wybranych sektorów oraz instrukcje ich wypełnienia można znaleźć na stronie IOŚ. Więcej o projekcie PROM tutaj.

Źródło: IOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od Nowego Roku nowe znaki graficzne dla produktów bez GMO (07 listopada 2019)22 zrównoważone projekty do czerpania inspiracji (06 listopada 2019)W oczekiwaniu na nowe zasady oznakowania śladu środowiskowego produktów (22 października 2019)Biogazownia, która zaskarbiła sobie lokalną społeczność (18 października 2019)Chcesz chronić środowisko? Zapobiegaj marnowaniu żywności! (16 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony