Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy/a specjalista/ka ds. ochrony przyrody w lasach Fundacja WWF Polska
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Naukowcy alarmują: mniej tlenu w oceanach z powodu zmian klimatycznych

a+a-    Powrót       09 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zaprezentowano w sobotę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie (COP25), wynika, że wraz z ocieplaniem się klimatu postępuje proces redukcji tlenu w oceanach.

Sprawozdanie, które zostało opracowane przez ekspertów IUCN(1), bazuje na danych dotyczących jakości wody w oceanach zbieranych od końca lat 50. XX wieku.

Autorzy raportu wskazali, że w latach 1960-2010 nastąpiło zmniejszenie zawartości tlenu w wodach oceanicznych o 2 proc., przede wszystkim ze względu na ocieplanie się klimatu na Ziemi.

Zagrożenie dla bioróżnorodności

- Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów - odnotowali eksperci IUCN.

Raport wykazał, że ocieplenie klimatyczne prowadzi do nagrzewania górnej warstwy oceanów i systematycznego ubywania tlenu.

Zjawisko to nasila się też dlatego, że do mórz i oceanów dostają się nawozy sztuczne, które przyczyniają się do nadmiernego rozrostu alg, pozbawiających wodę tlenu.

700 obszarów z niedoborami tlenu

Raport IUCN, najstarszej na świecie międzynarodowej organizacji ochrony przyrody, wskazuje, że w wodach oceanicznych, a głównie w Atlantyku, występuje obecnie 700 obszarów z niedoborami tlenu. W latach 60. XX w. miejsc takich było zaledwie 45.

Dyrektor generalna IUCN Grethel Aguilar powiedziała podczas prezentacji raportu, że należy pilnie podjąć kroki, które pozwolą ograniczyć te zmiany, gdyż według prognoz tlenu w oceanach będzie nadal ubywać. - Liczę na konkretne postanowienia w tej sprawie podczas konferencji w Madrycie - powiedziała.

Najbardziej medialnym wydarzeniem towarzyszącym COP25 była piątkowa wielotysięczna manifestacja z udziałem ponad 800 organizacji ekologicznych i społecznych z całego świata.

Marcin Zatyka (PAP)

Przypisy

1/ Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody powstała w 1948 roku, ma siedzibę w Gland w Szwajcarii, zrzesza 1,4 tys. organizacji rządowych i pozarządowych, a współpracuje z nią 16 tys. naukowców.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czym skorupka za młodu… czyli młodzież tworzy własne projekty edukacyjne (27 kwietnia 2020)Zeroemisyjne miasta. Deklarację złożyło blisko 400 miast (17 grudnia 2019)Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia (16 grudnia 2019)Porozumienie Paryskie: do czego zobowiązał się każdy ze 187 sygnatariuszy? (13 grudnia 2019)Jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Polska wyjątkiem (13 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony