Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Stażysta - analityk ds. energii Energomix Sp. zo. o.
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Jeleniogórscy uczniowie zbadają niską emisję

a+a-    Powrót       05 lutego 2016       Zrównoważony rozwój   

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze wezmą w tym roku szkolnym udział w warsztatach pt. „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska”. Będą badać zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, poznając  skutki spalania najgorszych gatunków węgla i odpadów w niskosprawnych, przestarzałych paleniskach węglowych i lokalnych kotłowniach.

W ramach „Szkolnych Otwartych Dni Techniki” będą mogli także uczestniczyć w eksperymentach wyjaśniających zasady działania turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego.

Warsztaty są częścią zadania „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” realizowanego od początku września ub. roku, na które Jelenia Góra zdobyła dofinansowanie w wysokości 98 300 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ramach tego zadanie uczniowie wzięli już udział w zajęciach warsztatowych na terenie farmy wiatrowej w Modlikowicach i Łukaszowie koło Złotoryi oraz w największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w Gubinie.

Wsparcie z Funduszu pozwoliło także na zakup nowoczesnego wyposażenia pracowni w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze w postaci solarów, turbin wiatrowych, pomp ciepła, ogniw paliwowych do produkcji energii elektrycznej z wodoru i tlenu oraz zestawu do badania zanieczyszczeń w powietrzu.

- Nowoczesny sprzęt pomaga w nauce uczniom nowego kierunku pn. „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został otwarty w 2015 r. – mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W planach są także konkursy ekologiczne dla szkół podstawowych („Czyste powietrze w oczach dziecka”) i gimnazjalnych („Nowa misja to niska emisja”), które zostaną zorganizowane na terenie powiatu jeleniogórskiego. Uczniowie z ZST „Mechanik” wyjadą także do Poznania na „Green Power – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej”.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prawie 50 mln zł na promowanie zasad zrównoważonego rozwoju (06 lipca 2018)Kołobrzeg stolicą ekologii i gospodarki o obiegu zamkniętym (04 lipca 2018)Apel do żeglarzy o odstawianie nieczystości do ekomarin (19 czerwca 2018)Małopolskie: Stowarzyszenie Metropolia Krakowska nagrodzone przez WFOŚiGW (15 czerwca 2018)Bielsko-Biała: Trwają konsultacje w sprawie Centrum Edukacji Ekologicznej (07 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony