Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Eksploatacji Turbin Wiatrowych PGE
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

KE zatwierdziła francuskie wsparcie dla pływających farm wiatrowych

a+a-    Powrót       26 lutego 2019       Energia   

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną, jaką władze Francji przeznaczyły na cztery demonstracyjne, pływające farmy wiatrowe. Mają one przyczyniać się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych przez ten kraj.

Francuzi przetestują w pilotażu różne rozwiązania technologiczne przed inwestycjami na większą skalę

Wiatraki usytułowane na specjalnych, pływających platformach będą zlokalizowane na Atlantyku w pobliżu zachodniego wybrzeża Francji (projekt "Groix Belle Ile") oraz na Morzu Śródziemnym ("Golf du Lion", "Eolmed", oraz "Provence Grand Large").

Każda z demonstracyjnych farm będzie złożona z 3-4 turbin. Ich całkowita moc wytwórcza ma wynieść 24 megawaty. Turbiny będą ze sobą połączone, a energia z nich ma trafiać na ląd za pomocą podwodnego kabla. Każda z demonstracyjnych farm będzie miała inną kombinację turbin, pływaków oraz kabli. Celem wsparcia tych projektów jest przetestowanie różnych rozwiązań technologicznych zanim zostaną one zastosowane na większą skalę.

Pomoc bez zakłócania konkurencji

Francuskie farmy otrzymają pomoc państwową zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszego działania. Normalnie taka pomoc publiczna jest zabroniona w UE, aby nie zaburzać konkurencji, ale tym razem eksperci z Brukseli stwierdzili, że można na nią pozwolić. - Komisja Europejska uznała, że francuskie projekty będą promowały wzrost nowego rodzaju morskiej energii wiatrowej i potencjalny rozwój nowej technologii energii odnawialnej - podkreślono w komunikacie. - Poziom przyznanej pomocy (...) jest proporcjonalny i pozwoli uniknąć nadmiernej rekompensaty dla beneficjentów wsparcia publicznego - dodano.

KE stwierdziła, że farmy, które będą wytwarzać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, pomogą Francji zrealizować cele klimatyczne nie zakłócając przy tym konkurencji.

Przyjęte przez KE w 2014 roku wytyczne dotyczące pomocy publicznej pozwalają państwom członkowskim wspierać projekty energetyki odnawialnej, jednak na określonych warunkach. Celem jest wsparcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych przy najmniejszych możliwie kosztach dla podatników. Dyrektywa o odnawialnych źródłach energii ustala cele jakie każdy z krajów członkowskich UE ma spełnić jeśli chodzi o wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. W przypadku Francji ma być to 23 proc. w 2020 roku.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Plażowy recykling statków europejskim wyrzutem sumienia. Polska pracuje nad rozwiązaniem (06 marca 2019)W 2018 r. moc offshore w Europie wzrosła o ponad 2,5 GW (07 lutego 2019)Kilkanaście największych światowych firm chce budować z PGE wiatraki na Bałtyku (31 stycznia 2019)Pomorskie: Porozumienie na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (28 stycznia 2019)Orlen przygotowuje się do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku (11 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony