Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. monitoringu powietrza WIOŚ Lublin
Inspektor ds. powietrza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu

KE zwraca się do Polski w sprawie redukcji emisji z oparów paliwa

a+a-    Powrót       15 czerwca 2017       Powietrze i klimat   

Komisja Europejska zwróciła się w środę do Polski w związku z brakiem zgłoszenia przez nasz kraj działań mających na celu redukcję emisji z oparów paliwa.

Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia do prawa krajowego wprowadzonych w 2014 r. zmian do unijnych przepisów dotyczących ograniczenia ilości emisji z oparów paliwa, uwalnianych do powietrza podczas tankowania na stacjach paliw.

Polska nadal nie zgłosiła instrumentów prawnych wprowadzających do prawa krajowego przepisy dotyczące testowania systemów odzyskiwania oparów paliwa - podkreśliła w komunikacie KE.

Celem dyrektywy w tej sprawie jest ochrona zdrowia i środowiska przez ograniczenie emisji lotnych związków organicznych z paliwa do powietrza. Emisja ta - wyjaśnia KE - powoduje nadmierny poziom toksycznego benzenu i powstawanie ozonu w procesie reakcji fotochemicznych, co jest przyczyną chorób układu oddechowego takich jak astma. Ponadto ozon jest gazem cieplarnianym.

Komisja skierowała do polskich władz uzasadnioną opinię i dała dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli Polska nie udzieli zadowalających wyjaśnień, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ustawa o ochronie warstwy ozonowej z podpisem prezydenta (03 sierpnia 2017)Nowela ustawy dot. F-gazów (14 lipca 2017)Lasy jako sposób walki ze zmianami klimatycznymi (12 lipca 2017)Niemcy mogą nie sprostać planowanej redukcji emisji gazów cieplarnianych (14 grudnia 2016)Powstaje pierwsza w Europie platforma do śledzenia zmian klimatycznych (08 listopada 2016)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony