Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EkoEdukator na terenie prawobrzeżnej Warszawy ATMOTERM S.A.
Specjalista ds. powietrza Urząd Miasta Poznań

KE zwraca się do Polski w sprawie redukcji emisji z oparów paliwa

a+a-    Powrót       15 czerwca 2017       Powietrze i klimat   

Komisja Europejska zwróciła się w środę do Polski w związku z brakiem zgłoszenia przez nasz kraj działań mających na celu redukcję emisji z oparów paliwa.

Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia do prawa krajowego wprowadzonych w 2014 r. zmian do unijnych przepisów dotyczących ograniczenia ilości emisji z oparów paliwa, uwalnianych do powietrza podczas tankowania na stacjach paliw.

Polska nadal nie zgłosiła instrumentów prawnych wprowadzających do prawa krajowego przepisy dotyczące testowania systemów odzyskiwania oparów paliwa - podkreśliła w komunikacie KE.

Celem dyrektywy w tej sprawie jest ochrona zdrowia i środowiska przez ograniczenie emisji lotnych związków organicznych z paliwa do powietrza. Emisja ta - wyjaśnia KE - powoduje nadmierny poziom toksycznego benzenu i powstawanie ozonu w procesie reakcji fotochemicznych, co jest przyczyną chorób układu oddechowego takich jak astma. Ponadto ozon jest gazem cieplarnianym.

Komisja skierowała do polskich władz uzasadnioną opinię i dała dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli Polska nie udzieli zadowalających wyjaśnień, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Starachowice: 6 mln zł dofinansowania na wymianę oświetlenia (16 kwietnia 2018)Rola przedsiębiorstw w ochronie warstwy ozonowej (11 października 2017)70 proc. zużytego sprzętu chłodniczego jest nieprawidłowo przetwarzane (31 sierpnia 2017)Podgrzewani przez klimatyzację (31 sierpnia 2017)Ustawa o ochronie warstwy ozonowej z podpisem prezydenta (03 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony