
Inwestycja pozwoli na rozdzielenie kanalizacji ogólnospławnej w rejonie nowego kompleksu mieszkalno-usługowego Kwartał Dominikański. Rozwiąże problem zbierania się nadmiaru wód opadowych z dachów i terenów utwardzonych. Dotychczasowa, przeciążona kanalizacja ogólnospławna zostanie rozbudowana i wykorzystana wyłącznie jako sanitarna - cytuje portal GS24.pl prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Adriana Guranowskiego.
Dodatkowo powstanie odrębna kanalizacja deszczowa o długości ok. 1 km i wydajności ponad dwukrotnie większej niż obecnie. Kanalizacja ta będzie uzupełniona dwoma separatorami wód deszczowych przy wylotach mających za zadanie odprowadzenie tych wód do Zalewu Kamieńskiego.
Wartość całej inwestycji to około 1 mln zł, przy czym PGK przewiduje uzyskanie dofinansowania w kwocie 600 tys. zł. Jej zakończenie zaplanowano na połowę listopada br.
Inwestycja poprawi stan środowiska
Inwestycja wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby, ograniczony zostanie bowiem niekontrolowany zrzut ścieków do odbiornika (tutaj jest nim zalew). Jak podkreśla Piotr Michałowski, kierownik działu realizacji projektów w Saur Polska, spółki wodociągowe nie mogą wydalać wód deszczowych bez umiaru do odbiorników, bo są one w ten sposób zanieczyszczane. Za przekraczanie określonych ilości wód z przelewów burzowych płacone są kary. – W pierwszym momencie z terenów utwardzanych (ulic, parkingów) deszcz zbiera bardzo dużo nieczystości, m.in. metali ciężkich, które spływają ze stojących samochodów i później trafiają do kanalizacji ogólnospławnej. Ważne jest natomiast, aby pierwsza część deszczu trafiła do oczyszczalni ścieków, a przelewy burzowe żeby działały tylko wtedy, kiedy to konieczne – wyjaśnia.
Choć obecnie buduje się już kanalizację rozdzielczą, to jednak w dużych miastach wciąż funkcjonuje kanalizacja ogólnospławna. Jak mówi specjalista, często próbuje się ją rozdzielić, ale możliwości te są ograniczone. – Wynika to z tego, że podziemna plątanina różnej infrastruktury – gazowej, telekomunikacyjnej, wodnej – nie pozostawia wiele miejsca na kolejną sieć – dodaje.
Zadanie „Rozbudowa i modernizacja systemu odprowadzania ścieków w Aglomeracji Kamień Pomorski - etap II” jest współfinansowane przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Jest elementem szerszego przedsięwzięcia obejmującego kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Gminy Kamień Pomorski poprzez rozbudowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odprowadzania wód deszczowych.

Dziennikarz