Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarki odpadami (handlowiec) Eneris Surowce S.A.
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Katowice we współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracują model gospodarki o obiegu zamkniętym

a+a-    Powrót       02 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Samorząd Katowic i fundacja WWF Polska chcą wspólnie przygotować model wdrożenia w mieście założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedstawiciele miasta i organizacji podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Efektem podjętej we wtorek współpracy samorządu Katowic i WWF Polska ma być plan pod roboczym tytułem „Katowice zamykają obieg”. Katowice są pierwszym dużym miastem w Polsce, które zdecydowało o dołączeniu do projektu kilku organizacji pozarządowych, mającego pomóc polskim samorządom w transformacji w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.

Mieszkańcy, ruchy oddolne, organizacje pozarządowe, biznes i administracja

Jak wyjaśniali we wtorek działacze WWF Polska, chodzi o wypracowanie długofalowej polityki i programów obejmujących całe wspólnoty - mieszkańców, ruchy oddolne, organizacje pozarządowe, biznes i administrację. Ideą jest stopniowe ograniczanie ilości produkowanych odpadów – poprzez m.in. ponowne użycie produktów, recykling czy kompostowanie.

Przy projekcie tym współpracują takie organizacje pozarządowe jak: Fundacja WWF Polska, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Fundacja Alter Eko oraz European Environmental Bureau.

Swoje podpisy pod listem intencyjnym złożyli m.in. przedstawiciele dwóch miejskich spółek - Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, w założeniu lidera projektu, i Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Udział KTBS ma ułatwić w przyszłości np. testowanie rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych w budownictwie mieszkaniowym.

GZM też liczy na współpracę

Na bezpośrednią współpracę z fundacją WWF liczy też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego - w tym Katowice. Jak przypomniała we wtorek wiceprzewodnicząca zarządu Metropolii GZM Danuta Kamińska, jednym z ustawowych zadań Metropolii jest rozwój społeczno-gospodarczy. - Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nowym modelem gospodarki światowej, opartym na szeroko rozumianym rachunku ekonomicznym. To szansa dla nas na długoterminowy rozwój. To się po prostu będzie opłacało - przekonywała. Wskazała, że idea wypracowania, inspirowania i koordynowania wdrażania założeń gospodarki obiegu zamkniętego jest zadaniem Metropolii, wynikającym z przyjętej przez zgromadzenie GZM krótkoterminowej strategii tej organizacji: Programu działań strategicznych do 2022 r.

Mapa drogowa GOZ

10 września br. rząd zaakceptował przygotowaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii „Mapę drogową GOZ”. Dokument zawiera szereg narzędzi, w tym legislacyjnych, które mają umożliwić stworzenie warunków do wdrożenia w Polsce modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Proponowane działania dotyczą przede wszystkim prac analityczno-koncepcyjnych, informacyjno-promocyjnych oraz koordynacyjnych w obszarach właściwych poszczególnym resortom. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Destrukt asfaltowy według prawa to odpad, a nie produkt uboczny. Logiki cyrkularnej w tym za grosz (17 marca 2020)KE poszerza działania wspierające GOZ o kolejne sektory i prewencję (12 marca 2020)5 korzyści płynących z recyklingu oraz skupu złomów metali (11 marca 2020)Spalarnie w Olsztynie i Gdańsku - czy sprawa jest już przesądzona? (03 lutego 2020)Spodziewany wzrost wartości sektora odpadowego do niemal 21 mld PLN w 2024 r. Kto zarobi, a kto straci? (08 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony