Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Katowice we współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracują model gospodarki o obiegu zamkniętym

a+a-    Powrót       02 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Samorząd Katowic i fundacja WWF Polska chcą wspólnie przygotować model wdrożenia w mieście założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedstawiciele miasta i organizacji podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Efektem podjętej we wtorek współpracy samorządu Katowic i WWF Polska ma być plan pod roboczym tytułem „Katowice zamykają obieg”. Katowice są pierwszym dużym miastem w Polsce, które zdecydowało o dołączeniu do projektu kilku organizacji pozarządowych, mającego pomóc polskim samorządom w transformacji w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.

Mieszkańcy, ruchy oddolne, organizacje pozarządowe, biznes i administracja

Jak wyjaśniali we wtorek działacze WWF Polska, chodzi o wypracowanie długofalowej polityki i programów obejmujących całe wspólnoty - mieszkańców, ruchy oddolne, organizacje pozarządowe, biznes i administrację. Ideą jest stopniowe ograniczanie ilości produkowanych odpadów – poprzez m.in. ponowne użycie produktów, recykling czy kompostowanie.

Przy projekcie tym współpracują takie organizacje pozarządowe jak: Fundacja WWF Polska, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Fundacja Alter Eko oraz European Environmental Bureau.

Swoje podpisy pod listem intencyjnym złożyli m.in. przedstawiciele dwóch miejskich spółek - Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, w założeniu lidera projektu, i Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Udział KTBS ma ułatwić w przyszłości np. testowanie rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych w budownictwie mieszkaniowym.

GZM też liczy na współpracę

Na bezpośrednią współpracę z fundacją WWF liczy też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego - w tym Katowice. Jak przypomniała we wtorek wiceprzewodnicząca zarządu Metropolii GZM Danuta Kamińska, jednym z ustawowych zadań Metropolii jest rozwój społeczno-gospodarczy. - Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nowym modelem gospodarki światowej, opartym na szeroko rozumianym rachunku ekonomicznym. To szansa dla nas na długoterminowy rozwój. To się po prostu będzie opłacało - przekonywała. Wskazała, że idea wypracowania, inspirowania i koordynowania wdrażania założeń gospodarki obiegu zamkniętego jest zadaniem Metropolii, wynikającym z przyjętej przez zgromadzenie GZM krótkoterminowej strategii tej organizacji: Programu działań strategicznych do 2022 r.

Mapa drogowa GOZ

10 września br. rząd zaakceptował przygotowaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii „Mapę drogową GOZ”. Dokument zawiera szereg narzędzi, w tym legislacyjnych, które mają umożliwić stworzenie warunków do wdrożenia w Polsce modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Proponowane działania dotyczą przede wszystkim prac analityczno-koncepcyjnych, informacyjno-promocyjnych oraz koordynacyjnych w obszarach właściwych poszczególnym resortom. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Logika cyrkularna zakrawająca na science-fiction? Witajcie w świecie fińskich wizjonerów (10 października 2019)Mazovia Circular Congress już 11 października (04 października 2019)Konferencja „30 lat Czystszej Produkcji – na drodze do GOZ” już w poniedziałek (02 października 2019)Sojusz na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych (27 września 2019)Przemysł cyrkularny w praktyce? Zgłoszenia na wyjazd studyjny do kopalni węgla Bolesław Śmiały (26 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony