Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Parlament Europejski poparł Komisję von der Leyen

a+a-    Powrót       27 listopada 2019       Management   

PE zatwierdził dziś skład Komisji Europejskiej przedstawiony przez jej nowowybraną przewodniczącą Ursulę von der Leyen. W swym wystąpieniu podkreśliła ona wagę kwestii środowiskowych, a Nowy Zielony Ład uznała za priorytet.

W głosowaniu imiennym, które odbyło się dziś w południe, europosłowie zatwierdzili zwykłą większością głosów nową Komisję Europejską 461 głosami za, przy 157 głosach przeciw i 89 wstrzymujących się.

W swym wystąpieniu nowa przewodnicząca Ursula von der Leyen zapewniła, że Komisja przedłoży projekty prawne i założenia budżetowe konieczne dla realizacji deklarowanych zobowiązań i pozwalające UE na odegranie roli światowego lidera w kluczowych dziedzinach. Wśród nich wymieniła ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu, wzrost gospodarczy, cyfryzację, nowe podejście do polityki migracyjnej, obronę praw socjalnych Europejczyków, wzrost zatrudnienia i konkurencyjności gospodarki, lepszą obronę interesów UE w świecie, a także obronę wartości europejskich: demokracji, praworządności i praw obywatelskich.

Troska o klimat i środowisko naturalne

Jak podkreślała, walka ze zmianami klimatu to sprawa egzystencjalna dla Europy i dla świata. Przekonywała, że najbiedniejsze kraje świata są najbardziej podatne na zmiany klimatyczne. – Będziemy wyznaczać globalne standardy w sprawie klimatu. Wenecja ginie pod wodą, płoną lasy w Portugalii, plony na Litwie zmniejszają się o połowę. Nie mamy chwili do stracenia w kwestii zwalczania zmian klimatycznych, a im szybciej Europa się zmobilizuje, tym lepiej – powiedziała.

Odpowiedzią na te zjawiska – jak mówiła – ma być New Green Deal, za realizację którego ma być odpowiedzialny Frans Timmermans. – Europejski Zielony Ład pomoże nam zredukować emisje, jednocześnie tworząc miejsca pracy – zauważyła von der Leyen. Zaznaczyła przy tym, że transformacja energetyczna w UE musi być sprawiedliwa. – Będzie to wymagać masowych inwestycji, publicznych i prywatnych, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym – wskazała.

Polak z teką rolnictwa

Komisarzem do spraw rolnictwa został Polak, Janusz Wojciechowski. Za środowisko i oceany odpowiedzialny jest Virginijus Sinkevicus z Litwy. Komisarzem ds. gospodarczych został Włoch Paolo Gentiloni, a Estonka Kadri Simson komisarzem do spraw energii. Z kolei Nicolasowi Schmitowi z Luksemburga została powierzona teka "Miejsca Pracy", a Portugalka Elisa Ferreira zajmie się spójnością i reformami. Rovana Plumb z Rumunii obejmie tekę komisarza ds. transportu. Janez Lenarczicz ze Słowenii będzie odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe.

Wśród formalności pozostało zatwierdzenie przez głowy państw

Pięcioletnia kadencja Komisji powinna planowo rozpocząć się 1 grudnia br. (czyli z miesięcznym poślizgiem). Wcześniej jednak nowa Komisja musi zostać formalnie zatwierdzona przez szefów państw lub rządów UE. Po raz pierwszy Komisji przewodniczyć będzie kobieta, podobnie jak nigdy wcześniej nie było tak wielu kobiet wśród komisarzy. Oprócz nowej przewodniczącej, obecną Komisję tworzy 11 kobiet i 15 mężczyzn.

Rada Europejska wykonała w czwartek w pisemnej procedurze ostatni formalny krok, zatwierdzając Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Dzięki temu nowa KE będzie mogła objąć urząd 1 grudnia br.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NIK o postępowaniu z odpadami komunalnymi po przetworzeniu ich w instalacjach mechaniczno-biologicznych (04 sierpnia 2020)Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje (31 lipca 2020)Przygotowania do prac nad rewizją rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (27 lipca 2020)Minister Jarosińska-Jedynak: Mamy wstępne projekty programów operacyjnych (24 lipca 2020)Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powiązany z neutralnością klimatyczną? Trwają negocjacje propozycji KE (16 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony