Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor wojewódzki (bezpieczeństwo i klęski żywiołowe) Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Kowalczyk: gminy z całej Polski zgłaszają się o pomoc w związku z suszą

a+a-    Powrót       03 lipca 2019       Ryzyko   

Susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że o pomoc zgłaszają się gminy z całego kraju. Przypomniał, że resort uruchamia program zaopatrzenia w wodę.

- Próbujemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu (...). Uruchamiamy program zaopatrzenia w wodę. To jest program dla gmin, gdzie rzeczywiście nasilają się objawy braku wody - mówił w środę na antenie Jedynki Polskiego Radia szef resortu środowiska.

Wskazał, że wsparcie ruszyło 1 lipca br. - Poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomiliśmy programy wsparcia modernizacji ujęć wody, modernizacji stacji uzdatniania wody, po to żeby mieszkańcom zapewnić wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje - podkreślił.

Jak powiedział, to władze samorządowe, czyli gmina, odpowiadają za zaopatrzenie w wodę, za oczyszczenie ścieków. - To są środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia - wyjaśnił.

Pytany, które gminy są mocno dotknięte kłopotami z wodą, minister odpowiedział, że susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, woj. łódzkie i kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze. Podkreślił, że o pomoc w związku z suszą zgłaszają się gminy z "każdego terenu Polski".

Susza w 14 województwach

Jak podał we wtorek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w Polsce utrzymuje się susza rolnicza. Suszą występuje już w 14 województwach. Według IUNG susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dziś susza, jutro powódź. Jak poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu? (16 sierpnia 2019)Kraków zachęca do zbierania deszczówki (12 sierpnia 2019)Polityka ekologiczna państwa 2030 przyjęta (12 sierpnia 2019)MGMiŻŚ: do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy (06 sierpnia 2019)Wrocław dofinansuje zbieranie deszczówki (02 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony