
© https://stock.adobe.com/pl/search/images?k=ekospalarnia&search_type=usertyped&asset_id=539259021
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie został nominowany w drugiej edycji konkursu CEWEP Awards. Konkurs organizowany jest przez Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (ang. Confederation of European Waste-to-Energy Plants, CEWEP).
Jak informuje urząd miasta w Krakowie, instalację nominowano w dwóch z trzech kategorii. Miasto podkreśla przy tym, że to „jedyny zakład w Europie, który został nominowany w więcej niż jednej kategorii”.
Innowacje i komunikacja z mieszkańcami
Pierwsza kategoria, w której przyznano nominację, obejmuje kwestie związane z integracją ze społecznością lokalną. - W tej kategorii zostaliśmy nominowani wraz z instalacją Valo'Marn w Paryżu (Francja) oraz zakładem MVB w Hamburgu (Niemcy) – czytamy w komunikacie prasowym Krakowa.
Druga kategoria dotyczy natomiast innowacyjności instalacji. Jak wskazuje organizator konkursu, jednym z działań usprawniających pracę w zakładzie było stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania łączącego poszczególne elementy procesu produkcyjnego, wytwarzania energii i utrzymania ruchu w celu osiągnięcia symbiozy przemysłowej całego kompleksu i lepszej kontroli zarządzania zakładem.
- Doceniono realizowane zadania związane z wdrożonym scentralizowanym systemem zarządzania zakładem i rozwiązaniami technologicznymi (instalacja odzysku ciepła ze spalin, fotowoltaika, wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach przemysłowych) – wyjaśnia UM Kraków.
Ścieki oczyszczają spaliny
Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się także zakłady EEW Hannover (Niemcy) oraz Hafslund Oslo Celsio (Norwegia). Niemiecka instalacja wykorzystuje opatentowany w ramach wieloletnich prac proces oczyszczania gazów spalinowych z wykorzystaniem ścieków zawierających azot. Norweska spalarnia natomiast realizacje projekt dot. wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla. Jak czytamy na stronach CEWEP, projekt jest rozwijany od 2015 r., a po pełnym uruchomieniu w 2026 r. elektrownia będzie wychwytywać do 400 tys. ton CO₂ rocznie, zmniejszając emisje w Oslo o 17%.
Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w powszechnym głosowaniu podczas 10. Kongresu CEWEP w Berlinie 15 czerwca 2023 r.

Dziennikarz, inżynier środowiska
