Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Lahti - Zieloną Stolicą Europy 2021. Początek obchodów

   Powrót       18 stycznia 2021       Zrównoważony rozwój   

W piątek w Lahti, którego władze w ramach różnych projektów ekologicznych zachęcają mieszkańców do tworzenia "banku spalin", oficjalnie zainaugurowano obchody związane z przyznaniem miastu przez Komisję Europejską tytułu Zielonej Stolicy Europy 2021.

Czytaj: Miasto zrównoważone, czyli jakie? Przykład Lublany

- Lahti jest pierwszym fińskim miastem, które otrzymało to wyróżnienie. Jednocześnie jest najmniejszym, najbardziej wysuniętym na północ i na wschód uhonorowanym w ten sposób ośrodkiem - powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Fiński prezydent zwrócił uwagę także na zmiany klimatyczne, które - jak to ujął - "nie są problemem odległej przeszłości, ale zachodzą teraz".

Pierwsza Zielona Stolica Europy bezpośrednio dotkniętą zmianami klimatu

KE, uzasadniając przyznanie tytułu Lahti (ok. 100 km na północny wschód od Helsinek), zwróciła uwagę, że miasto jest pierwszą Zieloną Stolicą Europy "bezpośrednio dotkniętą zmianami klimatu" (położoną na obszarze północnym, który ociepla się dwa razy szybciej w porównaniu ze średnią światową).

Niinisto zauważył również, że zmiany dotyczą samego Lahti, które z "tradycyjnego miasta przemysłowego stało się nowoczesnym miastem przyjaznym środowisku". Lahti, liczące obecnie ok. 120 tys. mieszkańców, znane było z tartaku działającego już od XIX w. Na początku XX w. stało się "miastem stolarzy" i zakładów meblarskich. Od lat jest też popularne ze względu na organizację zimowych zawodów sportowych w narciarstwie klasycznym.

W latach 70. XX wieku miasto zajęło się procesem rewitalizacji akwenu, co - jak podkreślił w piątek burmistrz Pekka Timonen - dało początek ambitnym ekologicznym projektom. Władze Lahti chcą, aby do 2025 r. miasto stało się neutralnym pod względem emisji CO2 ośrodkiem miejskim. Zamierzają osiągnąć ten cel o 10 lat wcześniej, niż założył to fiński rząd w długoterminowej strategii dla całego kraju.

Aplikacja dla mieszkańców, dzięki której można monitorować "własne emisje spalin"

Obecnie jednym z wielu różnego rodzaju promowanych przez miasto rozwiązań środowiskowych jest - prawdopodobnie pierwsza na świecie tego rodzaju - aplikacja mobilna dla mieszkańców, dzięki której można monitorować "własne emisje spalin". Program rozpoznaje kiedy mieszkaniec jedzie - na przykład - autem, autobusem, rowerem czy też przemieszcza się pieszo. Użytkownicy, poruszający się ekologicznymi środkami transportu, zbierają wirtualne pieniądze, a następnie mogą wymieniać je na różne miejskie usługi, w tym bilety wstępu. Lahti zwiększa także udział autobusów elektrycznych w taborze miejskim.

Inaugurację roku Zielonej Stolicy Europy, który to tytuł Lahti przejęło od Lizbony, zakończono w mieście uruchomieniem instalacji audiowizualnej w jednym z parków nad jeziorem. Z powodu pandemii koronawirusa przedstawiciele władz przemawiali online. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdańsk: Miasto kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022 (23 stycznia 2020)Lahti z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2021 r. (24 czerwca 2019)Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy (11 czerwca 2019)80 proc. wrocławskiego budżetu obywatelskiego to projekty „zielone” (27 grudnia 2017)Miasto zrównoważone, czyli jakie? Przykład Lublany (18 września 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony