Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor WIOŚ w Olsztynie
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Łódź: Magistrat planuje posadzenie 2,5 tys. drzew

a+a-    Powrót       12 lipca 2019       Planowanie przestrzenne   

Do końca roku w Łodzi posadzonych zostanie 2,5 tys. drzew oraz 285 tys. krzewów - podał w czwartek Zarząd Inwestycji Miejskich. Część nowych nasadzeń to rekompensata za już przeprowadzone i planowane wycięcia ok. 100 drzew, co jest związane z nowymi inwestycjami.

- Tylko w roku 2019 Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w związku z prowadzonymi inwestycjami planuje posadzić w całym mieście 1,3 tys. drzew; kolejne 1,2 tys. nasadzeń wykona Zarząd Zieleni Miejskiej, a więc łącznie w Łodzi przybędzie co najmniej 2,5 tys. drzew. Warto zauważyć, że nasadzenia są prowadzone i zalecane także przez inne jednostki, np. na podmioty prowadzące w Łodzi swoje inwestycje nakładany jest obowiązek nasadzeń w zamian za wyciętą zieleń - podkreśliła zastępczyni dyrektora ZIM Katarzyna Mikołajec na konferencji w czwartek.

Duże drzewa dopasowane do lokalizacji

Według Mikołajec magistrat dba o to, by zarówno w centrum, jak i na osiedlach sadzić drzewa okazałe, o dużych koronach. - Skala nasadzeń jest nieporównywalnie większa do tego, co wycinamy. W tym roku absolutnie konieczne podczas realizacji inwestycji drogowych było wycięcie 60 drzew; przewidujemy, że do końca roku liczba ta może zwiększyć się do ok. 100. Tymczasem nasadzenia związane tylko z inwestycjami drogowymi wyniosą 1,3 tys. Intencja jest taka, że wycięciu jednego drzewa towarzyszy już nie jedno, ale kilka nasadzeń – zaznaczyła.

Jak zakomunikowała Justyna Krakowiak z ZIM, gatunki drzew są dopasowywane do lokalizacji, a do nich dobierane są także towarzyszące krzewy, byliny i trawy. W łódzkich parkach i na ulicach pojawią się m.in. klon jawor, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, grab, buk zwyczajny, wiśnia pikowana, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, głóg pośredni, robinia akacjowa, sosna czarna, brzoza pożyteczna i miłorząb dwuklapowy. (PAP)


Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Karty z kodami QR jedną z metod ochrony drzew w procesach inwestycyjnych (11 lipca 2019)Poznań: Miało być pole golfowe – będzie las na ok. 60 hektarach (08 lipca 2019)Warszawa sprawdza, czy drzewa są zdrowe (02 lipca 2019)Kontrowersje wokół zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego (26 czerwca 2019)Mała retencja zamiast betonowej dżungli (19 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony