Na początku 2017 roku Uniwersytet Łódzki rozpocznie realizację trzyletniego, międzynarodowego projektu, który będzie badał wykorzystanie błękitno-zielonej infrastruktury w rewitalizacji miast. W ramach projektu będzie analizowane oddziaływanie tej infrastruktury nie tylko w kontekście ekologicznym, ale także społeczno-ekonomicznym.
Projekt o nazwie Enabling green-blue infrastructure in complex social-ecological regions – system solutions to wicked problems (ENABLE) zakłada współpracę między instytuacjami naukowymi z Polski (Łódź), Hiszpanii (Barcelona), Niemiec (Halle), Norwegii (Oslo), Szwecji (Sztokholm) oraz - w pewnym zakresie – z USA (Nowy Jork). Ze strony polskiej udział w projekcie weźmie Uniwersytet Łódzki wraz z partnerem - Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii (European Regional Centre for Ecohydrology), które jest instytucją europejską działającą w Łodzi. Instytucją pośredniczącą pomiędzy wszystkimi wymienionymi będzie międzynarodowe stowarzyszenie ICLEI (Local Governments for Sustainability - Samorządy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju).
- Ciekawym zagadnieniem, któremu zamierzamy przyjrzeć się bliżej, jest sprawiedliwość środowiskowa. Będziemy analizować, czy dostęp do środowiska jest jednakowy dla różnych grup społecznych, czy może są grupy uprzywilejowane w tym względzie – powiedział dr hab. Jakub Kronenberg z Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik projektu w Polsce. Jak dodał, na świecie sprawiedliwość środowiskowa została do tej pory najlepiej zbadana w USA, stąd współpraca będzie prowadzona także z uczelnią w Nowym Jorku, ale w mniejszym zakresie (z założenia jest to bowiem projekt europejski).
Na potrzeby projektu Uniwersytet Łódzki poszukuje obecnie dwóch doktorantów i trzech post-doców. Doktoranci będą rekrutowani już wkrótce, tak by mogli rozpocząć badania w styczniu 2017 r. - Naszą ofertę kierujemy do absolwentów socjologii, ekonomii, ewentualnie ochrony środowiska. Ważne, by byli doktorantami już w październiku br., znali język angielski i byli gotowi na częste wyjazdy zagraniczne – podkreślił Jakub Kronenberg. Powinni też potrafić posługiwać się narzędziami analizy przestrzennej GIS.
Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu BiodivERsA, a polską instytucją finansującą jest NCN.

Dziennikarz