Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej o filmie edukacyjnym na temat zmian klimatycznych

Gorąca dyskusja o edukacji na temat zmian klimatu – wywołana filmem MEN – zbiegła się z obchodzonym dziś Dniem Ziemi, w tym roku pod hasłem „Działania dla klimatu”. Wczoraj pisaliśmy o uwagach do materiału. Teraz prezentujemy odpowiedź ministerstwa.

   Powrót       22 kwietnia 2020       Powietrze i klimat   

Po tym jak jeden z filmów edukacyjnych z platformy epodręczniki.pl, prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, spotkał się z krytyką m.in. Koalicji Klimatycznej, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Polskiego Alarmu Smogowego czy niezależnych ekspertów, redakcja Teraz Środowisko zwróciła się bezpośrednio do Ministerstwa z prośbą o skomentowanie zaistniałej sytuacji. - Należy pamiętać, że e-materiały i e-podręczniki zostały stworzone przez ekspertów w danej dziedzinie i z uwagi na rozbieżności w stanowiskach naukowców, mogą wywoływać kontrowersje w środowiskach prezentujących odmienny pogląd – czytamy w odpowiedzi biura prasowego MEN.

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Przypomnijmy, że chodzi o materiały edukacyjne na temat efektu cieplarnianego i globalnego ocieplenia, w tym kilkuminutowy film. - We wspomnianym materiale wyraźnie przedstawiono zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki globalnego ocieplenia oraz podkreślono istnienie różnych opinii wśród naukowców – wyjaśnia biuro prasowe MEN. Niemniej w komentarzach napływających do redakcji zwracano uwagę na dysproporcję pomiędzy listą skutków pozytywnych i negatywnych, z której można wnioskować, że te pozytywne przeważają.

Czytaj: Czy efekt cieplarniany powoduje burze? Ten w wydaniu MEN wywołał grad komentarzy

W odpowiedzi nadesłanej przez MEN czytamy, że „z uwagi na rozbieżne stanowiska badaczy zjawiska globalnego ocieplenia Ośrodek Rozwoju Edukacji zawiesił tymczasowo wyświetlanie tego materiału na platformie epodreczniki.pl - do momentu uzyskania opinii eksperta ds. chemii”. Ponadto MEN zwrócił się z prośbą o opinię w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu.

Projekt epodreczniki.pl zrealizowano z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2012-2015

Wśród licznych reakcji dotyczących materiałów w mediach społecznościowych przewijało się także pytanie o to, kto i dzięki jakim środkom je przygotował.

- Projekt epodreczniki.pl był realizowany w ramach Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2012-2015 – wyjaśnia biuro prasowe MEN. Dodając, że projekt był realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z:

  • Partner technologiczny - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe,
  • Partner merytoryczny - edukacja wczesnoszkolna - Grupa Edukacyjna S. A.,
  • Partner merytoryczny - przedmioty humanistyczne - Uniwersytet Wrocławski,
  • Partner merytoryczny - matematyka i przedmioty informatyczne - Politechnika Łódzka,
  • Partner merytoryczny - przedmioty przyrodnicze - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

- W projekcie zostały wytworzone e-podręczniki do 14 przedmiotów i uzupełniające je zasoby edukacyjne – uzupełnia MEN.

Działania na rzecz klimatu

22 kwietnia, czyli właśnie dziś, obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku świętujemy go po pierwsze już pięćdziesiąty raz, a po drugie pod hasłem „Działania na rzecz klimatu”. Ważnym elementem tego święta jest także edukacja ekologiczna i włączanie młodego pokolenia do dyskusji o przyszłości naszej planety. Polska młodzież już została w tą dyskusję zaangażowana.

Kto po raz pierwszy świętował Dzień Ziemi? Jakie działania można podejmować podczas izolacji w czasie pandemii?

Czytaj: Dziś Dzień Ziemi… i klimatu

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kraków: W recyklomatach zebrano już ponad pół tony butelek (24 listopada 2020)NFOŚiGW dofinansuje studia podyplomowe z zakresu ochrony atmosfery i klimatu (12 listopada 2020)Kształcenie i szkolenie zawodowe odegra ważną rolę w odbudowie po pandemii COVID-19 (09 listopada 2020)Pierwszy konkurs w Małopolsce dla NGO-sów na działania związane z ochroną środowiska (17 lipca 2020)Pokrętna ścieżka do zamknięcia obiegu (03 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony