Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Jakich zawodów będzie brakować na rynku pracy? MEN przedstawia prognozę

a+a-    Powrót       29 stycznia 2020       Rynek pracy   

Technik spawalnictwa, murarz-tynkarz czy technik budowy dróg – to wybrane zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.

Już po raz drugi Minister Edukacji ogłosił prognozę(1) zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Celem prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa.

Czytaj więcej artykułów w naszej rubryce: Rynek pracy w ochronie środowiska

Prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 24 zawodów. W tym roku są to: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Na uczniów szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową. MEN zapowiada, że w 2020 r. kwota będzie zwiększona o 1220 zł na jednego ucznia i o 490 zł na jednego ucznia-pracownika młodocianego.

Oprócz części krajowej prognoza zawiera także część wojewódzką, która ma być wskazówką dla lokalnych władz, w których zawodach uruchamiać naukę w nowym roku szkolnym. Prognoza została opublikowana w „Monitorze Polskim”.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Przypisy

1/ Załącznik do obwieszczenia w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8160-Zalacznik-do-obwieszczenia-w-sprawie-prognozy-zapotrzebowania-na-pracownikow-w-zawodach-szkolnictwa-branzwego-na-krajowym-i-wojewodzkim-rynku-pracy.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wielkopolska stawia na wodór jako paliwo przyszłości (09 kwietnia 2020)Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym (06 kwietnia 2020)Zapotrzebowanie elektrowni na węgiel zmniejszyło się o 20 proc. (01 kwietnia 2020)Pod względem emisji przy spalaniu najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest węgiel brunatny (11 marca 2020)Krajobraz polskich dachów: od nowoczesnych z instalacjami PV po eternit falisty (09 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony