Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Powołano dwóch wiceministrów klimatu

a+a-    Powrót       28 listopada 2019       Management   

Premier Mateusz Morawiecki powołał w środę dwóch wiceministrów klimatu, posła Ireneusza Zyskę oraz głównego negocjatora polskiej prezydencji podczas szczytu klimatycznego w Katowicach Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.

Ministerstwo Klimatu wyjaśniło, że Zyska będzie sekretarzem stanu, a Guibourgé-Czetwertyński podsekretarzem stanu w resorcie.

Ireneusz Zyska - sylwetka

Nowy sekretarz stanu ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. W latach 2007 - 2011 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu. W 2011 roku zdał egzamin radcowski i został wpisany na listę radców prawnych. Od 2000 do 2006 roku pracował w departamencie prawnym dużej spółki prawa handlowego we Wrocławiu oraz w kancelarii syndyka, zajmując się obsługą prawną przedsiębiorstw. W latach 2006-2011 pełnił funkcję zastępcy burmistrza miasta Świebodzice. W tym czasie był także dwukrotnie wybierany radnym rady miejskiej. Zyska jest posłem od 2015 i członkiem PiS. W poprzedniej kadencji Sejmu był założycielem i przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii.

Adam Guibourgé-Czetwertyński - sylwetka

Jak poinformowano w komunikacie resortu klimatu Guibourgé-Czetwertyński jest absolwentem HEC Paris oraz wydziałów historii Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne i Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Środowiska w zespole negocjatorów klimatycznych podczas szczytu klimatycznego ONZ COP19 w Warszawie. Wcześniej doświadczenie zdobył w obszarze finansów w sektorze prywatnym. W latach 2015-2018, kierował referatem ds. środowiska w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, w którym negocjował w grupach roboczych Rady projekty legislacji w obszarze środowiska i klimatu. W 2018 r. pełnił rolę głównego negocjatora polskiej Prezydencji COP24 w Katowicach, przygotowując pakiet decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie, tzw. Katowice Rulebook. Od 2019 r. ponownie kierował referatem ds. Środowiska w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powraca Ministerstwo Środowiska. Znamy szczegółowy zakres działania resortu (25 marca 2020)Jak przekonać mieszkańców do zaangażowania w sprawy lokalne? (25 marca 2020)Nowy wiceprezes zarządu NFOŚiGW (10 marca 2020)Waldemar Buda wiceministrem funduszy i polityki regionalnej (27 lutego 2020)Jacek Ozdoba nowym wiceministrem klimatu (29 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony