Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. rozwoju kogeneracji i sektora ciepłowniczego Ministerstwo Energii
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Kontrolą "kopciuchów" zajmie się Inspekcja Handlowa

a+a-    Powrót       06 listopada 2019       Energia   

Dodatkowe uprawnienia dla Inspekcji Handlowej pozwolą skuteczniej eliminować z rynku "kopciuchy" - oceniło we wtorek Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska.

„Szara strefa” to ok. 20-25 proc.

Z szacunków MPiT wynika, że na polski rynek trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie, z czego „szara strefa” stanowi 20-25 proc.

Resort przypomina, że bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące kotłów obowiązują już od lipca 2018 r., ale są one obchodzone. - Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań - mówi cytowana w informacji szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Ocenia, że nowelizacja ustawy pozwoli "istotnie" ograniczyć to zjawisko.

W informacji czytamy, że projekt nowelizacji precyzyjnie wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia inspekcji podmiotów wprowadzających do obrotu kotły oraz zakres kontroli. Sprawdzane będą m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, (w tym poprzez badania laboratoryjne), świadectwa, certyfikaty.

Nowelizacja pozwoli także organom inspekcji na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu, a - w przypadku wykrytych nieprawidłowości - nakładanie kar pieniężnych. Zmiany - jak czytamy - mają na celu zapewnienie instytucjom kontrolnym odpowiednich środków finansowych na przeprowadzanie laboratoryjnej weryfikacji spełniania wymagań przez urządzenia.

- Uszczelnienie systemu kontroli ma również ograniczyć nieuczciwą konkurencję, która reklamuje urządzenia wysokoemisyjne jako niskoemisyjne, posługując się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedając kotły bezklasowe pod innymi nazwami – zauważa szefowa MPiT.

Dodatkowo - jak czytamy - nowa regulacja pozwoli ograniczyć import kotłów, które nie spełniają polskich wymogów z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA.

Mój prąd i obniżony VAT na OZE

Z informacji MPiT wynika, że nowelizacja wprowadzi też zmiany, które mają na celu ograniczanie emisji zanieczyszczeń i promowanie energetyki z OZE. Pierwsza z nich znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozszerza zwolnienie z PIT dla dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dotąd zwolnione z PIT było tylko dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”. Teraz - jak czytamy - będzie obejmować także inne programy skierowane do osób fizycznych, w tym program rozwoju fotowoltaiki „Mój Prąd”.

Kolejna zmiana promującą energetykę OZE znajduje się w ustawie Prawo energetyczne i ustawie Prawo budowlane. Zapewnia ona - jak pisze MPiT - instalowanie w nowych budynkach takich źródeł ogrzewania, których używanie nie prowadzi do emisji zanieczyszczeń powietrza.

Ponadto dzięki zmianie w ustawie o podatku od towarów i usług, dostawa i budowa mikroinstalacji OZE, będą objęte jednolitą, obniżoną stawka podatku VAT (8 proc. wobec dotychczasowych 23 proc.).

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym (art. 1, pkt 3 w zakresie art. 172a pkt 1 oraz art. 3 i art. 4 wchodzą w życie z 1 stycznia 2020 r.). (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

200 mln zł na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów (12 listopada 2019)W kopalni Sobieski instalacja zagospodarowania wód kopalnianych (08 listopada 2019)Seminarium pt. Sieci i węzły cieplne - projektowanie, eksploatacja, modernizacja, wykonawstwo (04 listopada 2019)Wod-kan poważnym udziałowcem rynku OZE? Duże szanse z pomocą biogazu (29 października 2019)Prezes UPEBI: W branży umiarkowany optymizm (23 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony