Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea
Biopreparaty MicroCat® - poprawa biodegradacji ścieków Ekodren

Nowa wyszukiwarka środków ochrony roślin

a+a-    Powrót       16 grudnia 2019       Ryzyko   

Nowa wyszukiwarka środków ochrony roślin uruchomiona przez resort rolnictwa to narzędzie, które pomoże w prawidłowym doborze środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie - powiedziała w piątek PAP dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nina Dobrzyńska.

- Nowa wyszukiwarka środków ochrony roślin zaprojektowana została przede wszystkim z myślą o znajdowaniu preparatów do zwalczania określonych organizmów szkodliwych w konkretnych uprawach. Narzędzie to umożliwia wielokryterialne wyszukiwanie środków ochrony roślin - podano w komunikacie resortu.

Link do wyszukiwarki tutaj.

Dyrektor Dobrzyńska podkreśliła w rozmowie z PAP, że nowa, interaktywna wyszukiwarka środków ochrony roślin jest odpowiedzią na oczekiwania rolników oraz działkowiczów. - Jest to ważne narzędzie w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa żywności oraz ograniczania ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin. Duże znaczenie dla polskiego rolnictwa mają bowiem działania promujące integrowaną ochronę roślin, opartą na nowoczesnym podejściu, która wykorzystując nowe technologie wpływa na ograniczenie do minimum stosowanych w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin - wyjaśniała.

Nowa wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie środków ochrony roślin przede wszystkim po uprawach i agrofagach (patogenach, szkodnikach i chwastach obniżających plony roślin uprawnych), ale także po substancji czynnej, rodzaju środka i zastosowań na uprawy małoobszarowe. - Wyszukiwarka wyszukuje zapytania "dynamicznie", oznacza to, że po wpisaniu zapytań w odpowiednie pola, wyszukiwarka automatycznie będzie wyświetlała listę środków ochrony roślin zgodną z zapytaniami. Jest ona zaprojektowana głównie pod uprawy, dlatego na wyświetlonej liście mogą pojawiać się zwielokrotnione nazwy środków ochrony roślin - czytamy na stronie wyszukiwarki.

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020

Zdaniem Dobrzyńskiej, nowa wyszukiwarka wpisuje się również w obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020, które są doskonałą okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa polskiego na znaczenie zdrowia roślin dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska, w tym przeciwdziałania efektom zmian klimatu i związanym z nimi rozprzestrzenianiem się organizmów szkodliwych dla roślin, tak dla upraw rolnych, jak i naturalnych ekosystemów.

W komunikacie resortu podano, że kryteria wyszukiwania obejmują również nazwę substancji czynnej, rodzaj środka oraz możliwość zastosowania w uprawach małoobszarowych. Dodano także, że informacje dotyczące poszczególnych środków ochrony roślin, które nie są widoczne w wynikach wyszukiwania, np. termin ważności zezwolenia, dostępne są w rejestrze środków ochrony roślin. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Producenci środków ochrony roślin niepewni co do przyszłości swojego systemu zbiórki (01 kwietnia 2020)Produkujemy coraz więcej odpadów wielkogabarytowych, a koszty rosną (11 marca 2020)W UE wciąż stosowane są zbyt duże ilości pestycydów (06 lutego 2020)Kowalczyk: gminy z całej Polski zgłaszają się o pomoc w związku z suszą (03 lipca 2019)W Bolonii biologiczna walka z komarami tygrysimi (17 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony