
Business Development Manager w Luneos
Obecnie sytuacja na krajowym rynku magazynów energii jest analogiczna do tego, co obserwowaliśmy kilka lat temu na rynku paneli fotowoltaicznych. Jeszcze 5-6 lat temu, wiele osób podawało w wątpliwość sens i racjonalność ekonomiczną fotowoltaiki. Dziś jest to rozwiązanie bardzo pożądane, zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Według Bloomberg NEF rynek magazynowania energii mocno przyspiesza i przewiduje się, że do 2030 r. będzie rósł o 30% rocznie. Ten trend także w Polsce będzie coraz silniejszy. Patrząc na rozwój rynku na Zachodzie, magazynowanie energii staje się jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw.
Kiedy magazyny energii mają sens?
Choć teoretycznie nie ma dolnej granicy od jakiej zaleca się posiadanie magazynów energii przez przedsiębiorstwa, to należy pamiętać o tym, że im mniejszy wielkościowo magazyn energii, tym jednostkowy koszt zgromadzonej kWh będzie wyższy.
Z ekonomicznego punktu widzenia, na pierwszy rzut oka, większy magazyn energii będzie bardziej opłacalny. Do tematu należy jednak podejść szerzej i w pierwszej kolejności zarządzający firmą powinien postawić sobie pytanie, do czego ma mu służyć magazyn energii? Przykładowo są przedsiębiorstwa, które posiadają magazyny energii w celu zabezpieczenia przed przerwami w dostawie prądu, ponieważ dla ich działalności ewentualne przerwy mogą wiązać się ze sporymi komplikacjami. Może być np. mała firma ze stosunkowo niewielkim poborem prądu, ale w przedsiębiorstwie muszą być stale utrzymywane serwery i inne urządzenia, które nie mogą sobie pozwolić na nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu. Wtedy nawet niewielki magazyn energii ma duże uzasadnienie biznesowe.
Inny przykład: tartak, gdzie prace maszyn do korowania drewna nie mogą być zakłócone przez choćby chwilową przerwę w dostawie prądu. Gdy pojawia się zanik napięcia to wtedy maszyna może się zaciąć i jej ponowne uruchomienie czasem trwa nawet do kilku godzin. To oczywiście wiąże się dla firmy ze stratą czasu i pieniędzy.
Dobór wielkości magazynu jest kluczowy
Wybór sposobu magazynowania energii jest więc zależny od celu jakiemu ma służyć i jakie ma spełniać wymagania. Intuicyjnie czujemy, że idea magazynowania energii ma sens i im więcej, tym lepiej. Z drugiej jednak strony jesteśmy świadomi, że poziom zmagazynowanej energii – lub czegokolwiek innego, materiałów, części zamiennych, paliw itp. – musi odpowiadać na konkretne potrzeby: bezpieczeństwo, gwarantowanie ciągłości działania, szybkie uzupełnienie braków, zmniejszanie obciążeń szczytowych itp. Co równie ważne, nadmierne magazynowanie jest nieefektywne i skutkuje marnowaniem zasobów. Magazyny o zbyt dużej pojemności względem potrzeb naszej firmy, to wyższy koszt ładowania i magazynowania.
Warto też pamiętać, że magazyny energii to coś więcej niż magazynowanie energii elektrycznej w bateriach elektrochemicznych. Przykładem może być wytwarzanie i magazynowanie sprężonego powietrza z wykorzystaniem nadwyżek energii z fotowoltaiki np. w weekendy lub z tańszej energii nocnej, które później jest wykorzystane w tygodniu roboczym do procesów technologicznych – jest to pośrednia forma „przesunięcia” zużycia energii elektrycznej, choć nie bezpośrednie magazynowanie energii elektrycznej. Należy mieć też świadomość, że obecnie nie ma możliwości technologicznej, aby naładować magazyn energią nadprodukowaną z instalacji PV latem i wykorzystać zimą. Magazyny energii działają w krótszym okresie czasowym: godzinowym, dobowym, ewentualnie kilkudniowym.
Lista kluczowych korzyści
Dobrze dobrany magazyn energii niesie za sobą wiele zalet dla firm. Oto najważniejsze z nich:
- Przechowywanie energii elektrycznej. Magazyn energii daje możliwość przechowywania energii elektrycznej w krótkim okresie, ale pozwalającym na wykorzystanie zgromadzonych zasobów w czasie najwyższego zapotrzebowania na energię. Naładowany magazyn można traktować jako zabezpieczenie energetyczne oraz element rozsądnej polityki energetycznej w firmie.
- Handel energią. Dzięki naładowaniu magazynu w momencie, gdy cena z sieci jest najniższa lub wykorzystując do naładowania baterii nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, użytkownik może zaoszczędzić w ciągu miesiąca znaczne kwoty, ponieważ zużywa zakumulowaną energię elektryczną z magazynu, gdy ma wysokie zapotrzebowanie, a pobór z sieci elektrycznej jest w tym momencie najdroższy.
- Czerpanie z produktów OZE. Produkcja energii z odnawialnych źródeł, przede wszystkim instalacji fotowoltaicznej to ekologiczny i bezpieczny sposób zabezpieczenia swojego zapotrzebowania energetycznego. W przypadku awarii lub problemów spowodowanych niekorzystną pogodą skorzystanie ze zmagazynowanej wcześniej energii pozwoli nam na dalszą pracę oraz pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają rozwiązania OZE.
- Rezerwa zasilania. W przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu z sieci energetycznej, posiadanie naładowanego magazynu energii zapewni podtrzymanie pracy w firmie. Dzięki szybkiemu uruchomieniu, w połączeniu z systemami zewnętrznymi, pozwalają na zredukowanie ewentualnych skutków braku dopływu prądu.
- Zwiększenie elastyczności. Magazyn energii gwarantuje zachowanie elastyczności przy możliwościach ładowania czy rozładowywania energii. Istnieje możliwość dostosowywania procesów do własnych potrzeb i sposobu funkcjonowania firmy. Dostosowanie cykli ładowania usprawnia pracę i magazynu oraz generuje wyższe oszczędności.
- Optymalizacja parametrów jakości energii. Dzięki magazynowi energii firma jest w stanie ograniczyć negatywne skutki dla jakości energii elektrycznej pobieranej z sieci dystrybucyjnej oraz zabezpiecza nas przed możliwymi awariami, czy innymi problemami powodującymi przerwy w dostawie prądu.
Czytaj: Rewolucyjna forma sprzedaży energii na polskim rynku – korzyści ekonomiczne i środowiskowe
Skorzystaj z atrakcyjnej oferty
Magazyny energii są jednym z produktów Luneos, dostępnych także w formie pakietu. Wszystkie rozwiązania energetyczne od Luneos finansowa są formułą stałego abonamentu, co pozwana na szybkie wprowadzenie innowacji do firmy, bez nadmiernego obciążania budżetu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami: https://luneos.pl/uslugi/magazyn-energii/.
