Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni firmy POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Mazurek na COP24: 68 polskich podmiotów w EMAS

a+a-    Powrót       14 grudnia 2018       Management   

68 polskich firm, instytucji i organizacji zarejestrowano dotąd w unijnym systemie certyfikacji środowiskowej EMAS, skupiającym podmioty, które deklarują działanie zgodnie z najwyższymi ekologicznymi standardami. Resort środowiska zachęca do takich działań kolejne organizacje.

- EMAS to użyteczne narzędzie tworzenia kultury zrównoważonego rozwoju w organizacjach oraz efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami i energią. Wymagania EMAS dają wytyczne, swoiste wskazówki, dzięki którym organizacje porządkują obowiązki w zakresie ochrony środowiska, optymalizują ponoszone koszty oraz efektywnie zarządzają energią i zasobami – wyjaśnił w piątek w Katowicach minister środowiska Henryk Kowalczyk, namawiając kolejne podmioty do rejestrowania się w tym systemie. Podkreślił, że certyfikat EMAS ma również resort środowiska oraz, że katowicki szczyt klimatyczny COP24 zorganizowano zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi.

Jaki jest ślad węglowy konferencji klimatycznej?

- Zrównoważony transport, minimalizacja zużycia zasobów surowców, drukowanie ekologiczne, segregacja odpadów, unikanie wykorzystania materiałów jednorazowego użytku, dekorowanie pomieszczeń z wykorzystaniem materiałów wielokrotnego użytku i produktów biodegradowalnych – wyliczał minister, przybliżając środowiskowy aspekt organizacji COP24 w Katowicach.

Spowodowana organizacją szczytu emisja dwutlenku węgla (szacowano ją wcześniej na ok. 55 tys. ton CO2 – PAP) zostanie zrekompensowana – jak zapowiedział Kowalczyk – zalesieniem ok. 700 hektarów Polski w tym i przyszłym roku.

Obecnie – jak poinformował w piątek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek - aktualną rejestrację w systemie EMAS ma 68 polskich organizacji, co daje nam szóstą pozycję wśród krajów Unii Europejskiej – w sumie unijny system skupia ponad 3,8 tys. firm i instytucji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Łączy je dążenie do poprawy efektywności środowiskowej.

Podmioty, figurujące w systemie EMAS od 10 lat, otrzymują honorowe, jubileuszowe certyfikaty EMAS, wręczono je w piątek podczas COP24 w Katowicach.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Premier odwołał wiceministra klimatu Sławomira Mazurka (09 stycznia 2020)Powołano dwóch wiceministrów klimatu (28 listopada 2019)Parlament Europejski poparł Komisję von der Leyen (27 listopada 2019)Debata po exposé premiera. Co posłowie mówią o środowisku? (26 listopada 2019)Jakość życia w toksycznym środowisku. Rzecz nie tylko o antybiotykach w (eko)żywności (31 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony