Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

WMO: fale upałów będą coraz bardziej ekstremalne

a+a-    Powrót       01 lipca 2019       Powietrze i klimat   

Obecny rok ma szanse stać się jednym z najgorętszych, a lata 2015-2019 - najgorętszym okresem pięcioletnim - podała w piątek w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Jest jeszcze za wcześnie, aby przypisywać obecną falę upałów w Europie zmianie klimatu, ale jest ona "absolutnie spójna" z ekstremami powiązanymi z wpływem gazów cieplarnianych - podała WMO.

- Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne, będą zaczynać się wcześniej i później kończyć - powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis. - Mamy jeszcze nadal koniec czerwca, ale wydaje się, że Ziemia przeżywa doświadczenie pięciu najgorętszych rekordowych lat, od 2015 do 2019 roku - dodała.

Obecna fala upałów spowodowana jest masami ciepłego powietrza znad Afryki. Także na północy tego kontynentu rejestrowane są w różnych miejscach ekstremalne temperatury.

WMO ostrzegła również, że fali upałów mogą towarzyszyć susze, zwłaszcza w Europie Wschodniej, natomiast w środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu spodziewane są burze i silny grad.

O tym, gdzie szukać danych odnośnie suszy rozmawialiśmy w naszym wywiadzie z ekspertem.

W latach 2000–2016 liczba osób narażonych na fale upałów na świecie wzrosła o 126 milionów i chociaż naukowcy z tradycyjną ostrożnością uważają za przedwczesne przypisywanie tych upałów zmianom klimatycznym, to jednak odpowiada to scenariuszom, które zostały wcześniej opracowane.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

E-mobilna pielgrzymka zawiezie deklarację Driving Change Together do Watykanu (10 września 2019)Co dalej z Amazonią? (26 sierpnia 2019)Wkład Polaków w europejskie satelity meteorologiczne nowej generacji (20 sierpnia 2019)W 2030 r. w Polsce może jeździć 70 tys. aut elektrycznych. Zanim to jednak nastąpi... (07 sierpnia 2019)C3S: Tegoroczny lipiec był najgorętszy w historii (06 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony