
W trakcie śniadania prasowego organizowanego podczas kongresu ESG - Polska Moc Biznesu(1), Wojciech Kamieniecki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Bartłomiej Pawlak z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Małgorzata Walczak z PFR Ventures podpisali ramową umowę o współpracy w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii.
- Umowa ma podnieść jakość produktów, które realizuje NCBR i PFR - powiedział w trakcie wystąpienia dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. - Dotyczy ona bardziej efektywnego zarządzania zasobami gospodarczymi, takimi jak oszczędne energetycznie budownictwo mieszkaniowe, oczyszczalnie przyszłości, efektywne gazownie i wiele innych.
W pierwszej fazie współpracy przewidziano dziewięć projektów. Całkowity budżet wymienionych przedsięwzięć szacuje się na 210,4 mln złotych.
- Takie projekty są przydatne, gdy są powszechne i gdy wpływają na naszą gospodarkę i otoczenie - przyznał Wojciech Kamieniecki.
- Jeśli chodzi o nasze rozwiązania technologiczne, nasze podmioty gospodarcze, to my bardzo często mierzymy się ze szklanym sufitem - stwierdził Bartłomiej Pawlak z PFR, który wskazał, że ze względu na piętrzące się problemy, naukowcy i start-upy sprzedają swoje nowoczesne technologie i rozwiązania za granicę.
- By polskie firmy mogły się w naszym kraju rozwijać, musimy zapewnić im ciągłość w systemie wsparcia - wyjaśnił Bartłomiej Pawlak, wskazując tym samym na rolę współpracy NCBR, PFR i PFR Ventures. - Chodzi o to, żeby stworzyć pewną platformę między rozwiązaniami, które współtworzy NCBR a polskimi instytucjami finansowymi - tak, by projekty spotykały się z finansowaniem - wyjaśnił.
PFR Green Hub jako przykład inwestycji w zieloną transformację
Małgorzata Walczak wskazała, że stan środowiska naturalnego wymaga, by od poziomu obietnic przejść do konkretnych czynów. Przedstawicielka PFR Ventures przytoczyła tym samym przykład programu PFR Green Hub, którego celem jest realizacja transformacji energetycznej w kraju.
- Dzisiaj myślenie o transformacji energetycznej to już nie jest myślenie, musimy zacząć działać. PFR Green Gub stworzyliśmy nie po to, by być modnym, ale dlatego, że takie działanie jest nieuniknione. (...) Lokujemy tam 200 mln złotych, żeby zobaczyć, jakie są nasze możliwości i jaki jest rynek - mówiła.
PFR Green Hub, poza norweskim Nysnø, jest dopiero drugim tego typu funduszem w Europie.

Dziennikarz
Przypisy
1/ Kongres odbył się w Warszawie w dniach 3-5 listopada 2021 r.https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/kongres-esg-polska-moc-biznesu-11009.html