
Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację przedsięwzięcia “Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo(1)” adresowany jest do gmin miejskich i miejsko-wiejskich (w tym tych na prawach powiatu) - warto jednak podkreślić, że liczba mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego nie może przekraczać 200 tys. osób. Projekt jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój.
NCBR finalnie wybierze dwie jednostki samorządu terytorialnego, które wybudują dwa demonstratory budynków wielorodzinnych efektywnych energetycznie.
Co zadecyduje o wygranej w konkursie?
Na jakich zasadach zostaną wyłonieni najlepsi wykonawcy budynków efektywnych energetycznie? NCBR wskazuje, że decydującym czynnikiem będzie “zapewnienie najlepszych parametrów technologii”. Chodzi zatem m.in. o szacowany koszt budowy obiektu z ujęciem kosztów jego eksploatacji przez kolejne 30 lat, bilans energetyczny (energia elektryczna ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii), jak najmniejsze straty energii na przegrodach budowlanych i instalacjach, jak największą oszczędność wody oraz materiały budowlane o jak najmniejszym śladzie węglowym i jak najwyższym poziomie recyklingu.
NCBR informuje, że budowa danego demonstratora ma przebiegać z wykorzystaniem gotowych elementów i trwać maksymalnie trzy miesiące dla budynków w technologii modułowej 3D oraz do sześciu miesięcy dla budynków w technologii prefabrykowanej 2D.
Demonstratory zbudowane przez wygranych w konkursie
Dwie wygrane jednostki samorządu terytorialnego zbudują po jednym(2) budynku wielorodzinnym (demonstratorze) na nieruchomości należącej do wybranego partnera strategicznego. Zapowiedziano, że budżet na ten cel wynosi 37,5 mln zł, a obiekty mają być gotowe do użytku do końca 2023 r.
Jak zaznacza NCBR, w ramach przedsięwzięcia określono dwa odrębne strumienie, w ramach których powstaną opisywane demonstratory. Tzw. Strumień I określony jest mianem “Budownictwa Społecznego”, a tzw. Strumień II - “Budownictwa Senioralnego”.
- Jego [konkursu - przyp. red.] celem jest stworzenie technologii konstrukcji budynku wielorodzinnego o możliwie jak najlepszym bilansie energetycznym. (...) Gminy, które zostaną naszymi partnerami strategicznymi w tym przedsięwzięciu, zostaną prawdziwymi samorządowymi liderami innowacji mieszkaniowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Dziennikarz

Przypisy
1/ Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie NCBR:https://www.gov.pl/web/ncbr/kto-zostanie-partnerem-strategicznym-dla-nowoczesnych-technologii-budownictwa-spolecznego-i-senioralnego2/ Można złożyć 2 oferty w obu ww. strumieniach na tę samą działkę, przy czym wygrać może tylko jedna oferta: ta, która zdobędzie wyższą liczbę punktów w jednym z dwóch strumieni na etapie oceny ofert przez Zamawiającego.
https://www.gov.pl/web/ncbr/19421punk---ogloszenie-konkursu-w-sprawie-wyboru-partnerow-strategicznych-do-wspolpracy-publiczno-publicznej-na-potrzeby-przedsiewziecia-realizowanego-w-formule-pcp-pn-budownictwo-efektywnie-energetycznie-i-procesowo