Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. kar pieniężnych i procedur dotyczących nielegalnego międzynarodowego przemieszczania odpadów w postaci pojazdów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Referendarz ds. postępowań związanych z nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniem odpadów w postaci pojazdów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

NCBR zdecydowało, kto zrealizuje zamówienie na 1082 autobusy bezemisyjne

a+a-    Powrót       21 lutego 2019       Transport   

Konsorcjum Ursus Bus zrealizuje zamówienie NCBR na kwotę ponad 3 mld zł dot. opracowania i dostawy ponad 1000 autobusów bezemisyjnych - poinformowało w środę PAP NCBR. Po kontroli Urzędu Zamówień Publicznych odrzucono wcześniejsze oferty Autosana i Politechniki Śląskiej.

Opracowanie i budowa 1082 autobusów dla polskich miast realizowane jest w ramach konkursu Bezemisyjny Transport Publiczny, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Jak przypomniał we wtorek portal Transport-publiczny.pl, w grudniu NCBR wybrało trzy firmy, które miały zaprojektować i zbudować polski autobus elektryczny i wodorowy. Były to: Politechnika Śląska, konsorcjum w którego skład wchodził Autosan, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" oraz Instytut Elektrotechniki w Warszawie - oraz konsorcjum Ursus Bus.

Przetarg skontrolował jednak Urząd Zamówień Publicznych. W efekcie w poniedziałek 18 lutego br. odrzucono oferty Autosana i Politechniki Śląskiej. Zamówienie na sumę ok. 3,12 mld zł trafiło jedynie do konsorcjum Ursus Bus - wynika z pisma przesłanego w środę PAP przez NCBR.

W skład konsorcjum Ursus Bus wchodzą: Ursus Bus S.A., Ursus S.A., Zakład Elektroniki Przemysłowej ENIKA Sp. z o.o., Innovative Trade and Product Startegies Sp. z o.o. i ITM Poland S.A.

Z informacji portalu Transport-publiczny.pl wynika, że NCBR podpisało już umowy z kilkudziesięcioma samorządami i przewoźnikami w całej Polsce, które mają zakupić autobusy, korzystając z rządowego dofinasowania. Ma być to w sumie ponad tysiąc pojazdów. Portal dodaje, że umowa dotyczy projektu 12-metrowego autobusu elektrycznego i wodorowego, budowy prototypu, a następnie trzech kolejnych egzemplarzy trzech długości. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu: "Chodź z nami" po nagrody (17 września 2019)Suwałki: 26 mln zł dotacji na zakup autobusów na gaz (17 września 2019)Białystok: Bisko 4 mln zł na zakup autobusów hybrydowych (12 września 2019)Konin: Podpisano umowę na sześć autobusów elektrycznych (11 września 2019)30 miast zadeklarowało współpracę na rzecz elektromobilności (10 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony