Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Monitorowania Rozwoju Główny Urząd Statystyczny
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Na Śląsku zamówienia publiczne z klauzulami środowiskowymi

a+a-    Powrót       06 maja 2016       Zrównoważony rozwój   

Urząd marszałkowski w Katowicach i podległe samorządowi województwa śląskiego jednostki w zamówieniach publicznych powinny brać pod uwagę kryteria ekologiczne i społeczne. Stosowanie takich klauzul zarekomendował zarząd województwa.

Oznacza to, że w sytuacjach uzasadnionych specyfiką zamówienia, mogą być stosowane kryteria uwzględniające oddziaływanie usług i towarów na środowisko naturalne oraz klauzule społeczne (np. wymóg zatrudniania przez wykonawców osób na podstawie umowy o pracę).

Rekomendacje udzielone przez zarząd województwa to odpowiedź na petycję Fundacji "Kupuj Odpowiedzialnie". Urzędnicy przypominają, że w stosowaniu kryteriów środowiskowych i społecznych pomocne są certyfikaty potwierdzające spełnianie ściśle określonych warunków (np. certyfikat EU Ecolabel czy Fairtrade).

Możliwość stosowania klauzul społecznych została wprowadzona do polskich regulacji w zakresie zamówień publicznych w 2009 r. - nowelizacjami prawa zamówień publicznych oraz ustawy o spółdzielniach socjalnych.

Możliwość wprowadzania wymogów środowiskowych oraz społecznych do specyfikacji kryteriów zamówienia lub warunków jego realizacji daje także unijna Dyrektywa z 2014 r. w sprawie zamówień publicznych. Polska jest zobowiązana do stosowania jej zapisów od 18 kwietnia br.

Urząd Zamówień Publicznych wypracował zasady dotyczące stosowania wytycznych i dobrych praktyk dotyczących tzw. zielonych i społecznych zamówień publicznych.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Klimatem, energetyką i gospodarką wodną w Krakowie zajmie się nowa jednostka miejska (18 lipca 2019)Więcej klimatu w Traktacie Karty Energetycznej? (16 lipca 2019)Bilety lotnicze z Francji będą droższe. Zostanie doliczona opłata środowiskowa (10 lipca 2019)Kwieciński: na realizację Programu dla Śląska przeznaczamy 55 mld zł (02 lipca 2019)Lahti z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2021 r. (24 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony