Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ekspert ds. finansów Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Na co wydaliśmy środki w czasie 15 lat w Unii Europejskiej? Bilans Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

a+a-    Powrót       02 maja 2019       Management   

Ponad 200 tysięcy inwestycji o wartości 675 miliardów złotych, to imponujący bilans polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Z budżetu UE otrzymujemy więcej pieniędzy, niż do niego wpłacamy. Do końca roku 2018 Polska osiągnęła dodatnie saldo na poziomie 107,4 miliardów euro, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu pośród wszystkich państw członkowskich UE.

Na co wydajemy?

Największy, około 36 procentowy, udział w wykorzystaniu dofinansowania UE miały projekty z zakresu poprawy dostępności terytorialnej czyli na przykład budowa dróg, kolei i infrastruktury lotniczej. Istotne miejsce w naszych wydatkach, bo aż 19 procent, zajął także rozwój kapitału ludzkiego poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych, godzenie życia rodzinnego z zawodowym, rozwój żłóbków i przedszkoli. Na kolejnych miejscach uplasowały się inwestycje w przedsiębiorczość, innowacyjność oraz badania i rozwój oraz ochronę środowiska. Odpowiednio 17 i 12 procent. Co oznacza to w praktyce?

  • Blisko 15,5 tysiąca kilometrów wybudowanych i zmodernizowanych autostrad, dróg ekspresowych, dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
  • Prawie 4,5 tysiąca wybudowanych lub zmodernizowanych linii kolejowych.
  • Niemal 60 tysięcy projektów w przedsiębiorstwach za 146, 5 miliardów złotych.
  • Ponad 7,5 tysiąca kilometrów sieci wodociągowej.
  • Przeszło 450 nowych oczyszczalni ścieków.
  • Ponad 3 tysiące "ekologicznych" autobusów, tramwajów i trolejbusów jeżdżących po ulicach polskich miast.
  • Prawie 2,7 milionów bezrobotnych objętych wsparciem.
  • Blisko 22 tysiące nauczycieli, którzy podnieśli swoje kompetencje poprzez udział w projektach unijnych.
  • Ponad 290 tysięcy osób, które otrzymały wsparcie na otwarcie działalności gospodarczej.

Powyższe dane to jedynie przykłady. Doceniając pozytywny wpływ funduszy europejskich na polską gospodarkę walczymy [Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - przyp. red.] o istotne miejsce polityki spójności w kolejnym unijnym budżecie. Motywuje nas najwyższe w historii poparcie dla obecności Polski we Wspólnocie, które wynosi obecnie 91 procent. Oraz przekonanie, że gdyby Polska nie stała się członkiem UE nasz kraj rozwijałby się gorzej. Taką opinię ma dziś 74 procent naszych rodaków. – Taki wynik niezwykle cieszy. Dowodzi, że Polacy są przekonani, że to było dobre 15 lat – podsumował Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Apel o narzędzia do walki ze zjawiskiem greenwashingu (16 sierpnia 2019)Jak samorządy wykorzystują PPP? (12 sierpnia 2019)Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim (09 sierpnia 2019)Nowy fundusz z kwotą 1,5 mld zł na "zielone" inwestycje (31 lipca 2019)Jak zmierzyć stan europejskich ekosystemów? (31 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony