Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Nagroda Amnesty International dla Grety Thunberg

a+a-    Powrót       10 czerwca 2019       Powietrze i klimat   

Najwyższe odznaczenie przyznawane przez Amnesty International za zasługi na rzecz praw człowieka otrzyma w tym roku Greta Thunberg i zapoczątkowana przez nią inicjatywa młodych ludzi Fridays for Future na rzecz zdecydowanej walki ze zmianami klimatu.

- Determinacja, z jaką młodzi aktywiści na całym świecie wzywają nas do skonfrontowania się z rzeczywistością kryzysu klimatycznego, napawa nas pokorą i jest dla nas inspirująca. Przypominają nam oni, że jesteśmy silniejsi, niż sobie uświadamiamy, i że wszyscy mamy rolę do odegrania w ochronie praw człowieka w obliczu klimatycznej katastrofy - podkreślił w piątek sekretarz generalny AI Kumi Naidoo.

Ceremonia wręczenia Nagrody Ambasadora Sumienia nie jest planowana, ale wyróżnienie zostanie oficjalnie przekazane 16-letniej Szwedce.

Nagroda Ambasadora Sumienia to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez AI za wkład w obronę praw człowieka. Pierwszym jej laureatem był w 2003 roku były czechosłowacki dysydent nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla Vaclav Havel. W kolejnych latach grono wyróżnionych powiększyło się m.in. o walczącego z apartheidem w RPA Nelsona Mandelę, pakistańską działaczkę na rzecz praw kobiet Malalę Yousafzai czy chińskiego artystę Ai Weiweia.

Kryzys klimatyczny jest najczęściej postrzegany przez pryzmat negatywnego wpływu zachodzących zmian na środowisko, jednak "zmiany klimatu potęgują (...) istniejące już nierówności, a ich skutki z czasem będą coraz poważniejsze, prowadząc do katastrofy dla obecnych i przyszłych pokoleń" - wyjaśnia Amnesty na swojej stronie internetowej.

Młode pokolenie walczy o swoje prawa

Brak skutecznych działań światowych rządów w walce ze zmieniającym się klimatem AI określiła jako prawdopodobnie "największe ponadpokoleniowe pogwałcenie praw człowieka".

- Prawa człowieka i kryzys klimatyczny łączą się ze sobą. (...) Zmiana klimatu oznacza, że ludzie nie będą w stanie hodować dla siebie żywności, ich domy będą zagrożone, a ich zdrowie ucierpi. Rządy mają obowiązek nas chronić, dlaczego więc nie robią nic, by powstrzymać zmianę klimatu przed pogrzebaniem naszej przyszłości? - podkreśliła Thunberg w oświadczeniu.

Fridays for Future to inicjatywa zapoczątkowana przez Thunberg, która w sierpniu zeszłego roku postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu.

Za jej przykładem poszły setki tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Pod koniec maja na globalne wezwanie do demonstracji nazywanych "strajkami klimatycznymi" odpowiedziało ponad milion młodych ludzi z ponad 100 krajów, w tym Australii, Japonii, Brazylii, Indii, Nigerii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, a także Polski. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Klimatyczny stan wyjątkowy, czyli Warszawa vs. globalne ocieplenie (08 lipca 2019)Naukowcy z UW do środowiska akademickiego: uznajmy kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową (24 czerwca 2019)Dekarbonizacja Europy: Polska coraz bardziej osamotniona (19 czerwca 2019)Plany klimatu i energii do poprawki (20 maja 2019)Raport ONZ bije na alarm. Primo: ocalić przyrodę i bioróżnorodność (06 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony