Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Pierwsze umowy ws. dotacji z firmami z terenu objętego siecią Natura 2000 w Podlaskiem

a+a-    Powrót       31 grudnia 2019       Rynek pracy   

Nowe urządzenia do produkcji kupią podlaskie firmy z gmin, na terenie których znajdują się obszary chronione w ramach sieci Natura 2000. W poniedziałek podpisano pierwsze umowy w tej sprawie - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.

Umowy podpisały cztery firmy: PHU Martynko, PHU AQUA, Gravel i Forest.

Firma Martynko za 2,6 mln zł (1 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2-14-2020) kupi ładowarkę kołową i koparkę gąsienicową. Przedsiębiorstwo AQUA zaś koparkę i koparko-ładowarkę (wartość projektu 1,9 mln zł; dotacja 836 tys. zł). Firma Gravel za 2,4 mln zł kupi natomiast kruszarkę i mobilny taśmociąg (1 mln zł dotacji). Natomiast przedsiębiorstwo Forest dostanie 196 tys. zł dotacji do zakupu ładowarki teleskopowej (koszt 430 tys. zł) - podał w poniedziałek urząd marszałkowski w komunikacie na swoim portalu samorządowym "Wrota Podlasia".

Wszystkie pozytywnie ocenione wnioski z dotacją

24 grudnia zarząd województwa zdecydował o zwiększeniu puli środków w tym konkursie tak, by wszystkie 59 pozytywnie ocenionych projektów mogło dostać wsparcie.

Łącznie firmy z 25 gmin w regionie, które mają na swoim terenie obszary Natura 2000, dostaną po tym konkursie 30,1 mln zł unijnego dofinansowania.

Efektem działań firm - oprócz zakupów nowych maszyn i urządzeń potrzebnych do dalszego rozwoju - ma być utworzenie ponad 270 nowych miejsc pracy.

Urząd przypomniał, że przedsiębiorstwa te uczestniczyły w konkursie ws. dotacji na wspieranie i rozwój przedsiębiorczości oraz zatrudnienia w gminach, które mają na swoim terenie obszary chronione europejską siecią Natura 2000 i których rozwój jest uwarunkowany tą siecią.

Sieć Natura 2000 to unijny program na rzecz bioróżnorodności, który chroni około 230 typów siedlisk przyrodniczych i prawie 1,2 tys. gatunków zwierząt, a także blisko 200 gatunków ptaków. Obszary objęte ochroną zajmują około 18 proc. powierzchni lądowej UE i 6 proc. powierzchni morskiej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wielkopolska stawia na wodór jako paliwo przyszłości (09 kwietnia 2020)Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym (06 kwietnia 2020)Zapotrzebowanie elektrowni na węgiel zmniejszyło się o 20 proc. (01 kwietnia 2020)Pod względem emisji przy spalaniu najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest węgiel brunatny (11 marca 2020)Krajobraz polskich dachów: od nowoczesnych z instalacjami PV po eternit falisty (09 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony