Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Naukowcy: konieczne natychmiastowe ograniczenie emisji CO2 do zera

a+a-    Powrót       06 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Naukowcy zaprezentowali w Katowicach najnowsze doniesienia dotyczące zmian klimatu i możliwości powstrzymania wzrostu globalnego ocieplenia. Czy ich zdanie ma znaczenie?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w czasie COP24, przewodniczący IPCC zostali zapytani wprost, czy uważają, że opublikowany przez nich raport o 1,5°C jest traktowany poważnie przez rządy państw. Przewodniczący IPCC, Hoesung Lee, odpowiedział, że szczerze wierzy, że dostarczane przez IPCC naukowe dowody w kwestii zmian klimatu mają realny wpływ na podejmowane decyzje. Jim Skea, przewodniczący jednej z grup roboczych IPCC, uzupełnił, że raport był tematem rozmów podczas spotkania przygotowującego do zaplanowanego na drugi tydzień COP24 Dialogu Talanoa(1).

Najnowsze doniesienia naukowe były też tematem zorganizowanego we wtorek przez SBSTA specjalnego wydarzenia. Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza konwencji ws. zmian klimatu, podkreśliła wagę przedstawionego raportu IPCCC dotyczącego globalnego ocieplenia o 1.5°C oraz to, że dodaje on pilności wdrożeniu rulebook'a, kładzie podwaliny właśnie pod dopełnienie Dialogu Talanoa. Podkreśliła też, że w pojedynkę, państwa nie mogą same rozwiązać tego globalnego wyzwania.

Kluczowe przesłanie raportu można ująć w 4 punktach:

  • zmiany klimatu już mają wpływ na ludzi, ich źródła utrzymania oraz ekosystemy na całym świecie,
  • ograniczenie ocieplenia do 1.5°C jest możliwe, ale wymaga bezprecedensowych przemian we wszystkich sektorach społeczeństwa,
  • utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie raczej 1,5°C niż 2°C przyniesie konkretne korzyści(2),
  • ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5° może pociągnąć za sobą dodatkowe korzyści w osiągnięciu innych globalnych celów.

- Zakładając globalne ocieplenie na poziomie 1,5°C, musimy ograniczyć emisje CO2 do zera i zredukować inne niż CO2 czynniki wzmagające globalne ocieplenie - powiedział Panmao Zhai, współprzewodniczący I grupy roboczej IPCC. Przewodniczący III grupy roboczej IPCC, Jim Skea, podkreślił, że natychmiastowe, daleko idące i bezprecedensowe zmiany są zalecane w każdym obszarze oraz, że obecne narodowe zobowiązania klimatyczne (NDC – definicja tutaj) są niewystarczające.

Naukowcy z IPCC nie spoczywają na laurach. Dzisiaj zapowiedzieli, że w przyszłym roku opublikują kolejne raporty(3). Podejmą w nich takie tematy, jak bezpieczeństwo żywieniowe czy oceany i ich usługi dla ludzkości.

Dominika Adamska i Marta Wierzbowska-Kujda

Przypisy

1/ Talanoa Dialogue: Wrap-up Meeting of the Preparatory Phase.2/ Porozumienie Paryskie mówi o ograniczeniu wzrostu średniej światowej temperatury znacznie poniżej 2°C i jak najbliżej 1,5°C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej. Obecnie jesteśmy na drodze do ocieplenia o ponad 3°C.3/ W 2019 roku działający przy ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przedstawi trzy nowe raporty: o metodologii pomiarów emisji i redukcji CO2, o wpływie zmian klimatycznych na lądy i ekosystemy oraz o wpływie na morza i oceany.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bakterie wsparciem dla roślin w czasie suszy (17 czerwca 2019)Eksperci: miasta zdecydują o wyniku batalii przeciwko zmianom klimatu (17 czerwca 2019)Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)Termin zgłoszeń do 7. edycji The Green Solutions Awards przedłużony do 17 czerwca (13 czerwca 2019)Prawie 9,7 tys. miast z UE przystąpiło do ruchu na rzecz klimatu (13 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych