Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Naukowcy: konieczne natychmiastowe ograniczenie emisji CO2 do zera

a+a-    Powrót       06 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Naukowcy zaprezentowali w Katowicach najnowsze doniesienia dotyczące zmian klimatu i możliwości powstrzymania wzrostu globalnego ocieplenia. Czy ich zdanie ma znaczenie?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w czasie COP24, przewodniczący IPCC zostali zapytani wprost, czy uważają, że opublikowany przez nich raport o 1,5°C jest traktowany poważnie przez rządy państw. Przewodniczący IPCC, Hoesung Lee, odpowiedział, że szczerze wierzy, że dostarczane przez IPCC naukowe dowody w kwestii zmian klimatu mają realny wpływ na podejmowane decyzje. Jim Skea, przewodniczący jednej z grup roboczych IPCC, uzupełnił, że raport był tematem rozmów podczas spotkania przygotowującego do zaplanowanego na drugi tydzień COP24 Dialogu Talanoa(1).

Najnowsze doniesienia naukowe były też tematem zorganizowanego we wtorek przez SBSTA specjalnego wydarzenia. Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza konwencji ws. zmian klimatu, podkreśliła wagę przedstawionego raportu IPCCC dotyczącego globalnego ocieplenia o 1.5°C oraz to, że dodaje on pilności wdrożeniu rulebook'a, kładzie podwaliny właśnie pod dopełnienie Dialogu Talanoa. Podkreśliła też, że w pojedynkę, państwa nie mogą same rozwiązać tego globalnego wyzwania.

Kluczowe przesłanie raportu można ująć w 4 punktach:

  • zmiany klimatu już mają wpływ na ludzi, ich źródła utrzymania oraz ekosystemy na całym świecie,
  • ograniczenie ocieplenia do 1.5°C nie jest niemożliwe, ale wymaga bezprecedensowych przemian we wszystkich sektorach społeczeństwa,
  • utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie raczej 1,5°C niż 2°C przyniesie konkretne korzyści(2),
  • ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5° może pociągnąć za sobą dodatkowe korzyści w osiągnięciu innych globalnych celów.

- Zakładając globalne ocieplenie na poziomie 1,5°C, musimy ograniczyć emisje CO2 do zera i zredukować inne niż CO2 czynniki wzmagające globalne ocieplenie - powiedział Panmao Zhai, współprzewodniczący I grupy roboczej IPCC. Przewodniczący III grupy roboczej IPCC, Jim Skea, podkreślił, że natychmiastowe, daleko idące i bezprecedensowe zmiany są zalecane w każdym obszarze oraz, że obecne narodowe zobowiązania klimatyczne (NDC – definicja tutaj) są niewystarczające.

Naukowcy z IPCC nie spoczywają na laurach. Dzisiaj zapowiedzieli, że w przyszłym roku opublikują kolejne raporty. Podejmą w nich takie tematy, jak bezpieczeństwo żywieniowe czy oceany i ich usługi dla ludzkości.

Dominika Adamska i Marta Wierzbowska-Kujda

Przypisy

1/ Talanoa Dialogue: Wrap-up Meeting of the Preparatory Phase.2/ Porozumienie Paryskie mówi o ograniczeniu wzrostu średniej światowej temperatury znacznie poniżej 2°C i jak najbliżej 1,5°C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej. Obecnie jesteśmy na drodze do ocieplenia o ponad 3°C.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy można ograniczyć emisje bez uszczerbku dla PKB? (07 grudnia 2018)Raport: Zobowiązania do 2020 r. – gdzie jesteśmy? (07 grudnia 2018)SUEZ z nagrodą za wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ (07 grudnia 2018)Kraje rozwijające się pytają, co z obiecanymi 100 mld dolarów? (06 grudnia 2018)Co mają Chiny do bezemisyjnego transportu w UE? (06 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony