Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciela handlowy i doradca technologiczny ds. efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Nowy program rządowy: szansa na masową termomodernizację budynków jednorodzinnych

a+a-    Powrót       15 maja 2018       Budownictwo   

Ogłoszony przez polski rząd program wsparcia właścicieli domów może wyciągnąć z ubóstwa energetycznego milion gospodarstw, przyczyniając się przy tym do znacznej poprawy jakości powietrza – mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain Polska.

Henryk Kwapisz
Dyrektor Relacji Instytucjonalnych Saint-Gobain Polska

Szacuje się, że obecnie w Polsce jest 1,9 mln budynków nieocieplonych, a kolejne 1,7 mln to budynki z niskim standardem ocieplenia. Jednocześnie, z danych opublikowanych przez Instytut Badań Strukturalnych wynika, że w 2016 roku 12,2 proc. mieszkańców Polski dotkniętych było ubóstwem energetycznym. Osoby te opalają swe niezaizolowane budynki najgorszymi rodzajami paliwa, czasami wręcz odpadami.

Sytuacja ta powoduje, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce stało się indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych. Ruch uliczny i przemysł przyczyniają się w bardzo małym stopniu do emisji szkodliwych substancji. Budynki są odpowiedzialne za niemal 90 proc. zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz za prawie 100 proc. przekroczeń poziomu benzo(a)pirenu.

Wsparcie dla miliona gospodarstw

Przyjmuje się, że w Polsce jest około 1 mln domów jednorodzinnych, których użytkownicy są dotknięci przez ubóstwo energetyczne. Żeby zatem poprawić w znaczący sposób jakość powietrza w Polsce, Rząd RP zdecydował się na stworzenie programu wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych, których ten problem dotyczy. Program będzie wspólnym przedsięwzięciem budżetu centralnego - który sfinansuje projekt w 70 proc. - oraz budżetów lokalnych: wojewódzkich i gminnych.

Program definiuje też zakres działań, które muszą zostać podjęte, aby osiągnąć cel poprawy jakości powietrza. Należy przede wszystkim zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na ogrzewanie, a następnie zadbać, aby nastąpiła wymiana urządzeń grzewczych na takie, które spełniają standardy niskoemisyjne.

Trzy kroki, by osiągnąć pożądany efekt

Kompleksowa realizacja założeń programu rządowego powinna następować w trzech krokach.

  • Krok 1 to termomodernizacja przegród zewnętrznych: ocieplenie dachu lub poddasza, podłogi oraz ścian zewnętrznych, a także wymiana okien.
  • Krok 2 to optymalizacja istniejących instalacji wewnętrznych, przede wszystkim instalacji centralnego ogrzewania.
  • Wreszcie krok 3 to zamontowanie nowoczesnych źródeł ciepła, z włączeniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Produkty wysokiej jakości niosą długofalowe korzyści

Grupa Saint-Gobain, oferując produkty takich marek jak: ISOVER, WEBER, RIGIPS, GLASSOLUTIONS czy SWISSPACER, proponuje przystępne, a jednocześnie niezwykle innowacyjne rozwiązania, mogące przyczynić się do udanej realizacji programu rządowego. Są to produkty, które zapewnią spełnienie pierwszego, podstawowego kroku, czyli termomodernizacji przegród zewnętrznych.

Lekka wełna szklana o doskonałych parametrach cieplnych, szeroka gama tynków, płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia czy wreszcie zestawy szybowe z ciepłą ramką, zapewniające najwyższy komfort cieplny – są to wyroby stosowane wówczas, gdy chcemy zmniejszyć ucieczkę ciepła przez przegrody zewnętrzne.

Nie należy zapominać, że podejmując termomodernizację, zastosowane rozwiązania nie powinny być po prostu najtańsze - wszak właścicieli wyremontowanych domów nie będzie stać na powtórzenie prac.

Wyroby powinny nie tylko spełniać podstawowe parametry, ale także być trwałe. I tak na przykład izolacja, która z czasem pogarsza swoje parametry cieplne albo skurczy się, w ogóle nie powinna być brana pod uwagę. Zaś zastosowanie zestawów szybowych, które zapewniają nie tylko komfort cieplny, ale też akustyczny, sprawi, że raz remontując, osiągniemy więcej korzyści.

Program pilotażowy ruszy jeszcze w tym roku, zaś wszystkie gminy zostaną objęte programem najprawdopodobniej w roku 2019. Należy więc tylko mocno trzymać kciuki, żeby jego wdrożenie przebiegło bez przeszkód. A wtedy na pewno będziemy oddychać dużo czystszym powietrzem!

Henryk Kwapisz

Saint-GobainArtykuł powstał przy współpracy z grupą Saint-Gobain Polska.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trzy instytucje leczniczo-opiekuńcze otrzymają ponad 10 mln zł na poprawę efektywności energetycznej (19 lutego 2019)Weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (13 lutego 2019)Kraków: Trwa nabór wniosków w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych (04 lutego 2019)Ruda Śląska: Miasto chce pozyskać 20 mln zł na proekologiczne inwestycje (31 stycznia 2019)Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze? (17 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony