W związku z zapisem w ustawie o OZE dotyczącym klastrów energii, można zaobserwować ogromne zainteresowanie samorządów taką formą porozumienia. Jak powiedział w rozmowie z Teraz Środowisko prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda, w ostatnim czasie zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów klastrowych.
- Widzimy bardzo dużą aktywność samorządów, które chcą być samowystarczalne energetycznie. Przyjeżdżają do nas przedstawiciele gmin i związków gminnych, którzy mają już zarys projektu klastra, ale pytają o możliwości finansowania – powiedział prezes.
Jednym z przykładów takiego porozumienia jest ZMGE Żywiec - związek 11 gmin z Żywcem na czele. Jak poinformowała podczas konferencji nt. magazynowania energii zorganizowanej w ramach Renexpo Barbara Adamska z firmy ADM Poland, prace nad tym klastrem są już bardzo zaawansowane. Klaster chciałaby także założyć gmina wiejska Dobrzeń Wielki, w fazie początkowej jest z kolei Prosument - Klaster Odnawialnych Źródeł Energii.
Jak mówiła Barbara Adamska, klastry energii to odpowiedź na rzeczywiste problemy niektórych regionów kraju, gdzie jakość zaopatrzenia w energię elektryczną jest niska. - W pewnych regionach bardzo ważne jest, żeby powstały klastry i żeby wytwarzanie energii i równoważenie zapotrzebowania odbywało się lokalnie – mówiła. Przestrzegła jednak, że nie da się „zrobić sobie klastra” z dnia na dzień i że będzie to proces długotrwały. Eksperci obecni na Renexpo byli zresztą zgodni w jednym względzie - pojęcie klastra energii wymaga doprecyzowania.

Dziennikarz
