Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca techniczno-handlowy ds. fotowoltaiki Goldsun
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska

PFR chce zainwestować 4,5 mld zł w projekty na rzecz gospodarki niskoemisyjnej

a+a-    Powrót       04 września 2019       Energia   

Polski Fundusz Rozwoju chce zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł na rzecz gospodarki niskoemisyjnej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PFR Paweł Borys.

- Chcemy dotować zielony kapitał, promować transformację energetyczną. Chcielibyśmy na przestrzeni najbliższych trzech lat zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł. Jest to ekwiwalent 300 biogazowni albo 120 farm fotowoltaicznych, albo 30 lądowych wiatrakowych, albo farm morskich o wartości 300 megawatów - powiedział Borys. - W tej chwili kontaktowaliśmy się z grupami energetycznymi, jak np. PGE, Tauron, Enea, PGNiG, oferując im możliwość współpracy w zakresie finansowania tych inwestycji. Jesteśmy też otwarci na to, żeby współpracować z prywatnymi inwestorami - dodał. Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak powiedział dziennikarzom, że PFR jest „na zaawansowanym etapie rozmów z dwoma partnerami” i rozmawia też z kolejnymi.

Podczas Forum w Krynicy informowano także o wydarzeniach z polskiego rynku OZE.

Tauron kupił pięć farm wiatrowych za 137 mln euro

Energetyczny koncern Tauron dokonał we wtorek zakupu pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW za 137 mln euro - poinformował prezes spółki Filip Grzegorczyk na Forum Ekonomicznym w Krynicy. - Nabycie farm to pierwsza duża inwestycja, wpisująca się w założenia „zielonego zwrotu” Taurona - podkreślił Grzegorczyk. Zgodnie z tymi założeniami, spółka planuje, że w 2030 r. ok. dwóch trzecich jej mocy wytwórczych stanowić będą źródła nisko- i zeroemisyjne. Zakupione farmy to: Śniatowo - 16 turbin o mocy 32 MW, Mogilno - 17 turbin o mocy 34 MW, Inowrocław - 16 turbin o mocy 32 MW, Dobrzyń - 17 turbin o mocy 34 MW i Gołdap - 16 turbin o mocy 48 MW. Po przejęciu tych instalacji łączna moc farm wiatrowych w grupie Tauron przekroczy 380 MW.

PGE i KGHM będą współpracować przy budowie fotowoltaiki

PGE i KGHM Polska Miedź podpisały we wtorek na Forum Ekonomicznym w Krynicy list intencyjny ws. współpracy przy budowie źródeł fotowoltaicznych. Planowane inwestycje mają powstać na terenach KGHM. Jak poinformowały obie spółki, ostateczny kształt współpracy zostanie wypracowany w ciągu najbliższych miesięcy, a specjalny zespół wytypuje najlepsze miejsca pod inwestycje na gruntach KGHM. Projekty mają być realizowane w formule joint venture, obejmującej etapy przygotowania, budowy i eksploatacji instalacji PV.

Prezes PGE Henryk Baranowski powiedział, że dziś z OZE PGE produkuje ok. 2 TWh energii elektrycznej rocznie. - Do 2030 r. chcemy mieć 25 proc. produkcji OZE w Polsce, czyli ok. 14 TWh rocznie - powiedział. - Znaleźliśmy obszar współpracy, który obu stronom zapewni możliwość rozwoju i generowania pożytku dla akcjonariuszy - ocenił. Prezes KGHM Marcin Chludziński podkreślił, że zidentyfikowano już 400 ha terenów, na których może stanąć fotowoltaika. Pierwsze działania będą dotyczyć ok. 50 ha terenów - dodał. Przypomniał, że dziś coraz częściej pojawia się hasło „zielonej miedzi”, czyli produkowanej z użyciem czystej energii. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Magazyny energii szansą na rozwój rynku OZE w Polsce? (14 lutego 2020)Program do symulacji i analizy rozwiązań prosumenckich systemów PV – po co i dla kogo? (07 lutego 2020)Ireneusz Zyska powołany na pełnomocnika rządu ds. OZE (29 stycznia 2020)Bydgoszcz: Modernizacja oczyszczalni ścieków za 99 mln złotych (27 stycznia 2020)Polski offshore na dwa tempa. Pierwsze aukcje za trzy lata (20 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony