Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Kontroli Korzystania z Wód Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Woda wysokoozonowana do zwalczania koronawirusa i innych zagrożeń WOFIL Robert Muszański

Jak przeciwdziałać skutkom suszy? Uwagi do planu można zgłaszać jeszcze do 15 lutego

a+a-    Powrót       04 lutego 2020       Woda   

Zostało jeszcze 10 dni na zgłoszenie uwag do Planu przeciwdziałania skutkom suszy. Plan będzie najważniejszym efektem projektu Stop Suszy!, w ramach którego uruchomiono także serwis z aktualnymi danymi nt. problemu suszy w Polsce.

We wtorek w Warszawie odbyło się ostatnie z 15 spotkań konsultacyjnych Planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), który powstaje w ramach projektu Stop Suszy!. - Cieszy mnie aktywny udział społeczeństwa w opracowaniu PPSS oraz duża frekwencja na spotkaniach konsultacyjnych. Czternaście dotychczasowych spotkań w całej Polsce zgromadziło ponad tysiąc przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się gospodarką wodną – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

O tym, dlaczego należy szanować wodę i czy grozi nam jej brak, mówi w wywiadzie dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Uwagi można zgłaszać on-line

W konsultacjach społecznych PPSS można wziąć udział poprzez wypełnienie formularza. - Jeszcze do 15 lutego można zgłaszać wnioski formalne – przypominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Wody Polskie Przemysław Daca. Formularz można wysłać przez Internet, listownie lub dostarczyć osobiście. Szczegóły na stronie projektu.

Czytaj: Susza skrada się powoli (wywiad z dr Małgorzatą Stolarską, kierownikiem zespołu w projekcie dla PGW Wody Polskie „Opracowanie planu przeciwdziałania skutkom suszy)

Projekt PPSS dostępny jest tutaj. Ponadto przygotowano jego „niespecjalistyczną wersję”, którą można pobrać tu.

Jak wskazano, większość do tej pory złożonych wniosków wskazuje potrzeby inwestycyjne, związane m.in. z utrzymaniem rowów melioracyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ogromne zainteresowanie budzi także budowa i przebudowa zbiorników retencyjnych. Jak dodał prezes Daca, podsumowanie całych konsultacji zaplanowano na 7 kwietnia br.

Prezes Daca dodał, że trwające obecne konsultacje nie są ostatnim momentem konsultowania opiniowania PPSS. W późniejszym etapie plan zostanie poddany procedurze strategicznej oceny odziaływania na środowisko. - Jednocześnie przypominam, że pod koniec bieżącego roku zaplanowano przyjęcie PPSS w formie rozporządzenia – będzie on obowiązywał do kolejnej aktualizacji na najbliższe 6 lat – zaznaczył minister Gróbarczyk.

W Europie wśród państw, które już opracowały plany przeciwdziałania skutkom suszy, znajdują się m.in. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja czy Ukraina.

Z suszą na bieżąco

Dokument PPSS będzie najważniejszym efektem projektu Stop Suszy!, ale nie jest jedynym. Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowano także serwis poświęcony projektowi i w ogóle problemowi suszy w Polsce. Będą w nim dostępne aktualne dane z prowadzonego na bieżąco monitoringu suszy w kraju. Adres strony to stopsuszy.pl/stop_suszy_2020/.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Brazylia wycofuje się z decyzji o zaniechaniu walki z deforestacją Amazonii (14 września 2020)XII Ekowyzwania. Jak miasta wspierają mieszkańców i lokalny biznes w kształtowaniu ekologicznych postaw? (03 września 2020)Podatek od utraconej retencji: dla kogo, za co i jaka rola gmin? (01 września 2020)24. Międzynarodowy Kongres ENVICON w październiku w Poznaniu (31 sierpnia 2020)Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików (26 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony