Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Filtr do stawu kąpielowego HydroGravity Set 250 000 firmy Hydroidea
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Pierwszy polski, bezemisyjny autobus z napędem hybrydowym

a+a-    Powrót       09 stycznia 2015       Transport   

Autobus o napędzie hybrydowym, zasilany ekologicznymi paliwami gazowymi, który ma być w efekcie całkowicie bezemisyjny, konstruuje firma Solaris wspólnie z Politechnikami Poznańską i Warszawską.

Urbino 18 Electric

„Pierwszy polski autobus klasy mega z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to tytuł wartego blisko 11 mln zł projektu realizowanego przez konsorcjum, który tworzą wspólnie podpoznański producent pojazdów Solaris Bus & Coach SA, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska. Przedsięwzięcie uzyskało 6 mln zł wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech.

Bezemisyjna alternatywa dla tramwaju

Będzie to dwuprzegubowy autobus o rzadko spotykanej długości 24 metrów. Jego napęd mają stanowić silniki elektryczne zasilane z baterii doładowywanych energią elektryczną z zewnętrznego źródła. W razie potrzeby dodatkowym źródłem energii będzie wodorowe ogniwo paliwowe zamontowane w pojeździe. W efekcie stworzymy całkowicie bezemisyjny środek komunikacji miejskiej o bardzo dużej pojemności pasażerskiej, który z powodzeniem może stać się alternatywą na przykład dla tramwaju – mówi o projekcie dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu firmy Solaris. Jednym z trudniejszych zadań projektu będzie opracowanie oprogramowania do sterowania pojazdem dwuprzegubowym poruszającym się po drodze, a nie po szynach.

Obecnie konsorcjum jest na etapie kończenia prac projektowych. Termin realizacji przedsięwzięcia ustalono wstępnie na listopad 2015 r. Po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych pojazd ma zostać włączony do oferty sprzedażowej polskiego producenta. Już dzisiaj wielu operatorów wyraża zainteresowanie efektem współpracy polskich inżynierów z Solarisa oraz Politechnik Poznańskiej i Warszawskiej. Są to głównie klienci z Niemiec i krajów skandynawskich.

Ładowanie podczas jazdy

Podobne pojazdy o napędzie elektrycznym z dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym firma Solaris dostarczyła niedawno do Hamburga. Dwa Urbino electric zakupione przez niemieckiego przewoźnika to autobusy jednoprzegubowe o długości 18,75 m. Autobusy wyposażono w baterie o pojemności 120 kWh, które stanowią zasadnicze źródło napędu.

Całkowitą nowością jest sposób ładowania wspomnianych baterii - energię uzupełnia się w nich bowiem za pośrednictwem zasilanego wodorem ogniwa paliwowego marki Ballard o mocy 101 kW. Liczbę ładowań z góry zaprogramowano, przyjmując założenie, że ogniwo paliwowe będzie się załączać tylko wtedy, gdy pojawi się potrzeba wykorzystania 100 proc. jego mocy. Ładowanie autobusów przewidziano podczas jazdy, co eliminuje konieczność postoju w celu uzupełniania energii. Tankowanie wodorem będzie się odbywać tylko raz dziennie, po powrocie do zajezdni. Pojazdy są przygotowane do przejechania ponad 300 km każdego dnia.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polskie gminy wolą autobusy na CNG niż elektryczne (20 marca 2018)Sieć stacji ładowania samochodów GreenWay ogłasza wprowadzenie opłat (19 marca 2018)Rośnie popularność wypożyczalni aut z napędem alternatywnym (15 marca 2018)Ultraszybkie ładowarki do aut elektrycznych na A1 w przyszłym roku (12 marca 2018)Jaki będzie polski samochód elektryczny? (08 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony