Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Politechnika Białostocka zbada biopaliwa w terenie

a+a-    Powrót       16 października 2015       Transport   

Opracowanie efektywnego i optymalnego biopaliwa z oleju roślinnego ma być efektem badań, które prowadzi Politechnika Białostocka we współpracy z prywatną tłocznią, którą w czwartek oddano do użytku w Bodakach w gm. Boćki w Podlaskiem.

- Tu będą rozwiązywane problemy z tzw. optymalizacją mieszanek, by uzyskać efektywne paliwo - podkreślił rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, dodając, że będzie to dla uczelni swoisty poligon badawczy.

Badania mają pozwolić na określenie wielkości konkretnych domieszek oleju roślinnego do oleju napędowego tak, by nie wpływało to negatywnie na pracę silnika wysokoprężnego, czy też określenie np., jakich adaptacji wymagałby silnik, by można było spalać jako paliwo olej roślinny. Chodzi również o zbadanie opłacalności tych rozwiązań i skutków wykorzystania biopaliwa dla środowiska naturalnego, np. kwestii emisji spalin.

Współpraca eko gospodarstwa z uczelnią

Otwarta w czwartek tłocznia znajduje się w ekologicznym gospodarstwie rolnym Krzysztofa Zembrowskiego. Uczelnia ma z nim podpisaną umowę o współpracy. Jak wyjaśniła rzecznika Politechniki Białostockiej, rolnik będzie nieodpłatnie wykorzystywał wysokiej jakości biopaliwa do jazdy ciągnikiem przystosowanym do spalania czystego oleju roślinnego.

Politechnika Białostocka jest największą państwową uczelnią techniczną w Podlaskiem. Odnawialne źródła energii to - jak wielokrotnie podkreślały władze tej uczelni - priorytet, na który politechnika chce stawiać w badaniach, ale też w łączeniu nauki z wdrożeniami. OZE to również jeden z priorytetów w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Władze regionu chcą dofinansowywać z UE wiele przedsięwzięć mieszkańców regionu, by mogli na miejscu produkować i sprzedawać energię ze źródeł odnawialnych. Marszałek województwa Mieczysław Baszko podkreślał w czwartek w Bodakach, że podlascy rolnicy powinni być prekursorami w tego typu przedsięwzięciach.

Tłocznia wraz z układem oczyszczania powstała dzięki funduszom UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Zakupiony sprzęt kosztował prawie 500 tys. zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

IRENA: w 2019 r. w sektorze OZE na świecie pracowało 11,5 mln osób (29 września 2020)Ponad 61,5 mln euro na innowacyjne projekty (20 kwietnia 2020)Dlaczego na rynku brakuje biopaliw lotniczych i jak z BDO radzi sobie rynek zbiórki UCO? (06 marca 2020)Olej rzepakowy głównym surowcem w produkcji estrów metylowych w Polsce (05 marca 2020)II edycja Seminarium „Biopaliwo – prawo, rynek, trendy” (02 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland