
Głównym celem emisji jest finansowanie projektów korzystnie wpływających na środowisko. Obejmują one finansowanie i refinansowanie projektów zgodnych z wymogami określonymi w Green Bond Framework, który został opracowany przez Ministerstwo Finansów na podstawie międzynarodowych standardów ICMA Green Bond Principles. W szczególności pozyskane środki posłużyć mogą do finansowania wydatków budżetowych w 2017 r. odpowiadających w/w kryteriom lub na refinansowanie analogicznych wydatków poniesionych w latach 2014-2016. W ciągu dwunastu miesięcy od rozliczenia transakcji przedstawione zostanie zestawienie pokazujące na jakie cele środki zostały wykorzystane.
Struktura nabywców obligacji jest znacznie zdywersyfikowana, przy czym 61% stanowili inwestorzy zorientowani wyłącznie na inwestycje w tego typu aktywa.
Struktura geograficzna: Niemcy i Austria (27%), kraje Beneluxu (17%), Wielka Brytania i Irlandia (16%), kraje nordyckie (15%), Francja (13%), Polska (7%) oraz pozostałe kraje (5%).
Struktura instytucjonalna: fundusze inwestycyjne (49%), banki (22%), instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (16%), banki centralne i instytucje publiczne (12%) oraz inne (1%).
Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Kierownikami konsorcjum organizującego emisję były banki: HSBC, JP Morgan oraz PKO BP.
/Źródło: Ministerstwo Finansów/