
Zadaszenie o łącznej powierzchni 90 mkw. będzie przeznaczone dla sześciu pojazdów. Zainstalowane na nim 53 panele fotowoltaiczne pozwolą na wyprodukowanie 13,25 kW energii elektrycznej na potrzeby zakładu.
Ta niewielkich rozmiarów instalacja będzie pełnić głównie funkcję demonstracyjną, jako że Etexinstal – firma działająca w branży instalacji fotowoltaicznych - zamierza ją w ten sposób promować jako własny produkt. Zastosuje zresztą w przypadku tej inwestycji własne panele i inwertery, a także wyposażenie elektryczne. Jak mówią przedstawiciele firmy EL-PUK, która dostarczy dla tej inwestycji konstrukcje wiaty, rozwiązanie tego typu spotkało się z dużym zainteresowaniem podczas targów Ekotech i Enex w Kielcach. - To dobra opcja dla zakładów produkcyjnych, które dysponują dużą powierzchnią parkingów pracowniczych, a dzięki takim systemom mogą ją efektywnie wykorzystać - powiedział Maciej Kamrowski, doradca techniczno-handlowy w firmie EL-PUK.
Dostarcza energię i osłabia efekt wyspy ciepła
Firma EL-PUK opracowała konstrukcje wiat parkingowych umożliwiające montaż paneli fotowoltaicznych w układzie dwurzędowym pionowym. Konstrukcję wyposażono w specjalne rozwiązania mające zwiększyć stabilność wiaty. Zadaszenie wraz z panelami zapewnia ochronę ludzi i pojazdów przed warunkami atmosferycznymi (promienie słoneczne, śnieg, deszcz), ale pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Otóż zmniejsza stopień nagrzania dużych połaci asfaltu w gorące dni, osłabiając tym samym efekt miejskiej wyspy ciepła.
Systemy paneli słonecznych na wiatach parkingowych to pomysł nienowy, który największe światowe korporacje wdrażały już dobrych kilka lat temu. W 2006 r. parking zacieniono wiatami solarnymi w siedzibie Google w Kalifornii w USA. Instalacje posadowione na parkingu wraz z czterema głównymi budynkami pokrytymi panelami słonecznymi miały łączną moc 1,6 MW. W 2009 r. parking zadaszono w ten sposób również na terenie firmy Dell w Teksasie. Pod wiatami mogło parkować 56 pojazdów należących do pracowników firmy. Co więcej, już wtedy Dell pomyślał o zastosowaniu rozwiązań przyszłościowych w postaci kilku ładowarek samochodów elektrycznych, choć wówczas jeszcze nikt do pracy takimi pojazdami nie przyjeżdżał.
Wiaty pokryte panelami mogą z powodzeniem sprawdzić się również jako dodatkowe źródło energii przy domach jednorodzinnych. Zresztą przedstawiciele firm oferujących te rozwiązania liczą w dużej mierze na klientów indywidualnych. W odbiorcę tego typu celuje np. firma Pure Solutions, która też ma w ofercie samochodowe wiaty PV. Jak zapewnia Wojciech Włodarski z Pure Solutions, przy odpowiednio dobranych rozmiarach instalacji, istnieje możliwość ładowania energią pozyskaną ze słońca urządzeń elektrycznych (np. telefonu) czy też podłączenia odkurzacza, kosiarki elektrycznej bądź wiertarki.

Dziennikarz