
W 2013 roku w Warszawie (podczas COP19), negocjatorzy klimatyczni stworzyli zasadę dobrowolnych zobowiązań. Przed rozpoczęciem COP21 w Paryżu, większość krajów świata przedstawiła swoje propozycje redukcji emisji gazów cieplarnianych (INDC - Intended Nationally Determined Contribution). Dzięki temu procesowi, w grudniu 2015 r. mieliśmy 183 krajowe intencje, bardzo różne w swojej naturze. Niektóre państwa proponowały ograniczenie emisji w porównaniu z 1990 r., inne – w porównaniu ze scenariuszem "business as usual". Pod uwagę brano wszystkie lub tylko wybrane gazy cieplarniane (lista uznanych przez Protokół z Kioto gazów cieplarnianych znajduje się w naszym słowniku). Redukcje miały dotyczyć wszystkich lub wybranych sektorów gospodarki (np. energetyki, przemysłu, transportu, odpadów). Zróżnicowany był także stosunek do pochłaniania CO2 przez lasy oraz do użytkowania gruntów: dla jednych państw był to istotny element ich polityki klimatycznej, dla innych - nieistniejący temat.
96 proc. światowych emisji pokrytych, gdyby nie USA
Jednym z elementów Porozumienia Paryskiego była decyzja, że dobrowolne zobowiązania staną się oficjalne w momencie ratyfikacji dokumentu. W październiku 2019 roku, kiedy tekst został ratyfikowany przez Rosję (odpowiedzialną za 7,53 proc. światowych emisji), Porozumienie zostało ratyfikowane przez 186 państw oraz Unię Europejską. Zdecydowana większość stron stosuje się już do postanowień tekstu i swoich zobowiązań. Wśród krajów, których emisje stanowią ponad 1 proc. emisji światowych, brakuje nam tylko udziału Iranu (1,30 proc.) oraz Turcji (1,24 proc.).
Szczególnym przypadkiem są Stany Zjednoczone, odpowiedzialne za 17,89 proc. światowych emisji. Choć ratyfikowały one Porozumienie Paryskie we wrześniu 2016 r., w czerwcu 2017 roku Donald Trump ogłosił chęć wycofania się, która to decyzja została ogłoszona oficjalnie 4 listopada 2019 roku. Oznacza to, że USA wystąpią z Porozumienia z dniem 4 listopada 2020 r.
Tekst: Philippe Collet, Actu-Environnement
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz
