Power-to-gas (w skrócie P-to-G lub P2G) to technologia magazynowania energii, polegająca na przemianie energii elektrycznej w gaz syntetyczny (czyli wytworzony, a nie wydobyty, więcej tutaj). Może ona pomóc w rozwiązaniu problemów przysparzanych przez takie instalacje OZE, które charakteryzują się niestałością produkcji energii czy nadwyżkami w godzinach niskiego zapotrzebowania.
Jaką rolę odgrywają wiatraki i biogazownia?
P-to-G w uproszczeniu wygląda następująco. Nadwyżki energii elektrycznej produkowane na przykład przez turbiny wiatrowe są wykorzystywane do elektrolizy wody. W procesie elektrolizy cząsteczki wody zostają rozbite, aby uzyskać z jednej strony wodór, a z drugiej tlen. Wodór zostaje następnie połączony z dwutlenkiem węgla, w efekcie czego powstaje metan (CH4). Jeśli dwutlenek węgla do opisanego procesu dostarczy na przykład biogazownia, to jednocześnie zyskujemy sposób na ograniczenie emisji CO2… Instalacja P-to-G, która czerpie nadwyżki energii elektrycznej z farmy wiatrowej i dwutlenek węgla z biogazowni, działa w miejscowości Werlte w Niemczech.
P2G na razie nie w Polsce
Jeśli chodzi o polskie podwórko, to w maju 2015 roku PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisali list intencyjny(1) w sprawie przygotowania „Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas”. - Na jego podstawie analizowano możliwości realizacji wspólnego projektu B+R dotyczącego budowy instalacji pilotażowej. Partnerzy porozumienia nie podjęli decyzji o realizacji projektu polegającego na budowie takiej instalacji – wyjaśnia w rozmowie z Teraz Środowisko rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM Iwona Dominiak.
P-to-G to rozwiązanie postrzegane jako jedna z wiodących metod magazynowania energii w przyszłości. - Do obecnie działających na świecie instalacji pilotażowych będą dołączać komercyjne projekty – prognozuje Dominiak. Dodaje jednak, że na dziś dzień „barierą w rozwoju technologii Power-to-Gas jest m.in. brak ekonomicznego uzasadnienia realizacji inwestycji bez znacznego wsparcia ze środków publicznych”.
Gaz ziemny ciągle tańszy, ale...
Z kolei we Francji otwarto centrum badawcze, w którym testowane są różne technologie produkcji syntetycznego metanu. Jak przyznają eksperci, koszty jego uzyskania są wyższe niż gazu ziemnego.
Dlaczego lepiej uzyskać metan niż zadowolić się samym wodorem z elektrolizy wody? Jakie korzyści z P-to-G czerpie przemysł motoryzacyjny? Gdzie poszukuje się takich modeli biznesowych, w których produkcja syntetycznego metanu będzie bardziej opłacalna? Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.
Reportaż zrealizowany przez Rémi Pin, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz i Jean Prisset

Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy
1/ PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociagów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pracują nad zastosowaniem technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na inny nośnik energii, tj. na paliwo gazowe. List intencyjny w sprawie przygotowania Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas przedstawiciele obu spółek podpisali 12 maja 2015 r.https://www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/202069/