Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi Horus Energia

Power to gaz: mariaż biogazu z energią wiatrową

a+a-    Powrót       29 października 2019       Energia   

Jednym z wyzwań w branży OZE są nadwyżki energii w godzinach niskiego zapotrzebowania. Technologia P-to-G umożliwia ich zagospodarowanie poprzez produkcję syntetycznego metanu. Jaką rolę może w tym procesie odegrać biogazownia? Odpowiedź w reportażu.

Kliknij na obraz, by rozpocząć oglądanie filmu

Power-to-gas (w skrócie P-to-G lub P2G) to technologia magazynowania energii, polegająca na przemianie energii elektrycznej w gaz syntetyczny (czyli wytworzony, a nie wydobyty, więcej tutaj). Może ona pomóc w rozwiązaniu problemów przysparzanych przez takie instalacje OZE, które charakteryzują się niestałością produkcji energii czy nadwyżkami w godzinach niskiego zapotrzebowania.

Jaką rolę odgrywają wiatraki i biogazownia?

P-to-G w uproszczeniu wygląda następująco. Nadwyżki energii elektrycznej produkowane na przykład przez turbiny wiatrowe są wykorzystywane do elektrolizy wody. W procesie elektrolizy cząsteczki wody zostają rozbite, aby uzyskać z jednej strony wodór, a z drugiej tlen. Wodór zostaje następnie połączony z dwutlenkiem węgla, w efekcie czego powstaje metan (CH4). Jeśli dwutlenek węgla do opisanego procesu dostarczy na przykład biogazownia, to jednocześnie zyskujemy sposób na ograniczenie emisji CO2… Instalacja P-to-G, która czerpie nadwyżki energii elektrycznej z farmy wiatrowej i dwutlenek węgla z biogazowni, działa w miejscowości Werlte w Niemczech.

P2G na razie nie w Polsce

Jeśli chodzi o polskie podwórko, to w maju 2015 roku PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisali list intencyjny(1) w sprawie przygotowania „Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas”. - Na jego podstawie analizowano możliwości realizacji wspólnego projektu B+R dotyczącego budowy instalacji pilotażowej. Partnerzy porozumienia nie podjęli decyzji o realizacji projektu polegającego na budowie takiej instalacji – wyjaśnia w rozmowie z Teraz Środowisko rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM Iwona Dominiak.

P-to-G to rozwiązanie postrzegane jako jedna z wiodących metod magazynowania energii w przyszłości. - Do obecnie działających na świecie instalacji pilotażowych będą dołączać komercyjne projekty – prognozuje Dominiak. Dodaje jednak, że na dziś dzień „barierą w rozwoju technologii Power-to-Gas jest m.in. brak ekonomicznego uzasadnienia realizacji inwestycji bez znacznego wsparcia ze środków publicznych”.

Gaz ziemny ciągle tańszy, ale...

Z kolei we Francji otwarto centrum badawcze, w którym testowane są różne technologie produkcji syntetycznego metanu. Jak przyznają eksperci, koszty jego uzyskania są wyższe niż gazu ziemnego.

Dlaczego lepiej uzyskać metan niż zadowolić się samym wodorem z elektrolizy wody? Jakie korzyści z P-to-G czerpie przemysł motoryzacyjny? Gdzie poszukuje się takich modeli biznesowych, w których produkcja syntetycznego metanu będzie bardziej opłacalna? Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.

Reportaż zrealizowany przez Rémi Pin, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz i Jean Prisset

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf Actu-EnvironnementMateriał został przygotowany we współpracy z francuską redakcją Actu-Environnement.com

Przypisy

1/ PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociagów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pracują nad zastosowaniem technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na inny nośnik energii, tj. na paliwo gazowe. List intencyjny w sprawie przygotowania Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas przedstawiciele obu spółek podpisali 12 maja 2015 r.
https://www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/202069/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Obserwujemy schyłek energetyki węglowej w Polsce (28 kwietnia 2020)KE traktuje gaz ziemny jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej (21 stycznia 2020)Spójny system oznakowania paliw w UE już obowiązuje (16 października 2018)Paliwa alternatywne to nasza przyszłość (16 października 2018)Syntetyczny gaz ziemny może zrewolucjonizować energetykę komunalną (13 kwietnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony