Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Praktyczne spojrzenie na panele fotowoltaiczne

a+a-    Powrót       02 października 2018       Energia   

Ile energii może dostarczyć mikroinstalacja PV w polskich warunkach meteorologicznych? Na jak długo zasili domowe urządzenia? Można to sprawdzić w naszej najnowszej infografice.

Kliknij na obraz by wyświetlić grafikę

Obok warunków przyłączenia do sieci czy sposobu rozliczania się za nadwyżki, interesująca jest na pewno sama ilość wyprodukowanej w prosumenckiej instalacji energii.

Przyjmując uśrednione nasłonecznienie w Polsce, z 1 kWp(1) paneli fotowoltaicznych można wyprodukować ok. 950 kWh energii elektrycznej rocznie. Przykładowo, instalacja składająca się z 15 paneli po 300 Wp każdy ma łączną moc 4,5 kWp. Przekłada się to na ok. 4275 kWh odnawialnej energii elektrycznej w ciągu roku. Dziennie jeden panel fotowoltaiczny (300 Wp) może wyprodukować zatem ok. 0,78 kWh energii.

Co to w praktyce oznacza? Ukazujemy to w infografice, w której zestawiliśmy produkowaną ilość energii z PV z zapotrzebowaniem energetycznym wybranych domowych sprzętów. Rozmiar instalacji powiązaliśmy z czasem pracy poszczególnych urządzeń. Jeden panel starcza więc na zasilenie lodówki przez całą dobę. Dwa - pozwolą dodatkowo na kwadrans prasowania oraz korzystanie z czajnika elektrycznego przez kilka minut. Aby wyświetlić wszystkie przykłady - kliknij na obrazek. Opis przyjętych założeń można znaleźć na dole infografiki.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska Columbus EnergyArtykuł powstał przy współpracy z Columbus Energy

Przypisy

1/ Wp to jednostka określająca maksymalną wydajność, z jaką pracują moduły fotowoltaiczne, określana dla STC (ang. Standard Test Conditions), czyli dla standardowych warunków testowych (natężenia promieniowania słonecznego 1000 W/m², temperatury ogniw 25°C).

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem (18 kwietnia 2019)Blisko 5 mld zł inwestycji w fotowoltaikę w ramach systemu aukcyjnego w latach 2018-2020 (15 kwietnia 2019)Wzory oświadczeń dla zwycięzców aukcji z 2018 r. i wytwórców w ramach systemów FIT/FIP (15 kwietnia 2019)Na Węgrzech otwarto największą elektrownię fotowoltaiczną w kraju (12 kwietnia 2019)IRENA: OZE, OZE i jeszcze raz OZE (10 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony