Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Niebezpieczny precedens czy optymalizacja? Spór o taryfy wod-kan w Sopocie nie gaśnie

a+a-    Powrót       26 sierpnia 2019       Woda   

Wiceprezydent Sopotu zapowiada walkę o przywrócenie samorządom prawa zatwierdzania taryf wod-kan. Wody Polskie mówią o swojej roli optymalizacyjnej i wskazują powody podwyżek taryf.

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski zapowiedział, że miasto będzie walczyć o przywrócenie samorządom prawa do podejmowania decyzji zatwierdzających taryfy opłat za wodę i ścieki. Powodem ma być zatwierdzenie przez regulatora Państwowe Gospodarstwo Wodne (PGW) Wody Polskie wyższych stawek za wodę i ścieki wbrew stanowisku sopockiego samorządu. - To bardzo niebezpieczny precedens, gdy ktoś z góry nam coś narzuca i podejmuje decyzję w imieniu samorządu – podkreślił Skwierawski w komentarzu przesłanym do mediów.

Sprawa zaczęła się w 2018 r. kiedy, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę zatwierdzaniem taryf wodno-ściekowych zajęło się PGW Wody Polskie. Wcześniej robiły to samorządy.

Wypowiedzi praktyków podsumowujące burzliwy okres zmian zebraliśmy w niniejszej infografice.

Saur Neptun Gdańsk, który zaopatruje mieszkańców Sopotu w wodę i odbiera od nich ścieki, we wniosku taryfowym złożonym w marcu 2018 roku do nowego regulatora PGW Wody Polskie zaproponował podwyżkę cen wody i ścieków w Sopocie. Wody Polskie nową taryfę z wyższymi opłatami zatwierdziły. Prezydent Sopotu zaskarżył jednak tę decyzję. Po zakończonym w lipcu br. procesie odwoławczym Wody Polskie podtrzymały swoją pierwotną decyzję zatwierdzającą podwyżki.

Prezydent Sopotu wystąpił do spółki Saur Neptun Gdańsk z informacją, że jeżeli Saur Neptun Gdańsk nie zmieni zaproponowanych podwyżek, gmina rozważy rozwiązanie umowy na dostarczanie wody i odbiór ścieków przez spółkę.

Wzrost o 6 gr za m3 dostarczanej wody i 22 gr za odbiór ścieków

Daniel Kociołek z biura prasowego PGW Wód Polskich podkreślił, że stawki opłat za wodę i ścieki ustalają ich dostawcy, najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, w tym przypadku Saur Neptun Gdańsk. Zwrócił przy tym uwagę, że spółka wnioskowała o wyższe stawki niż te, które ostatecznie zostały zatwierdzone. - Wody Polskie w procesie weryfikacji tego wniosku doprowadziły do obniżenia zaplanowanych przez to przedsiębiorstwo podwyżek za wodę i ścieki. Obecnie cena za metr sześc. dostarczanej wody mieszkańcy zapłacą o 6 gr więcej. Ta nieznaczna podwyżka jest dopuszczalna, ponieważ wynika z inflacji i naturalnego procesu wzrostu cen. Stawki opłat za ścieki oraz stawki w kolejnych latach również są nieznaczne i dopuszczalne – wyjaśnił.

Zgodnie z nową taryfą ceny wody w Sopocie wzrosną z 3,11 zł netto obecnie do 3,17 zł netto. W 2020 r wzrosną do 3,27, a w 2021 r do 3,36 zł. Z kolei cena za odbiór ścieków wzrośnie z 5,57 zł netto obecnie do 5,79 netto. W 2020 r. będzie kosztować 5,85 zł, a w 2021 r – 5,92 zł.

Opłaty wraz z podatkiem VAT za m3 wody i ścieków po podwyżce wynoszą w Sopocie 9,68 zł od 30 lipca br.; 9,85 zł w roku 2020; w roku 2021 - 10,02 zł. Wcześniej ta opłata wynosiła 9,37 zł za metr sześc.

Sopot nadal ma pośredni wpływ na wysokość taryf

Sprawę skomentował również dyrektor pionu taryf PGW Wód Polskich Paweł Rusiecki. - Wody Polskie są niezależnym regulatorem zewnętrznym, który bardziej optymalnie niż samorządy patrzy na taryfikację cen wody – podkreślił Rusiecki. Wskazał, że PGW Wody Polskie powstało właśnie dla zewnętrznej kontroli cen. Zaznaczył, że kiedy taryfikacja przez kilkanaście lat była w rękach samorządów to ceny za wodę i ścieki rosły. Powołując się na raport NIK powiedział, że w latach 2008 -2016 cena wody i ścieków wzrosła w Polsce średnio o 60 proc. Jako przykład podał Sopot, gdzie w latach 2006- 2016 cena wody i ścieków wzrosła o blisko 100 proc. Dodał, że w większości przypadków spółki obsługujące infrastrukturę wodno-kanalizacyjną są w 100 proc. miejskie.

Rusiecki poinformował, że podstawowym kosztem, który kształtuje ceny wody i ścieków w Sopocie jest czynsz dzierżawny za infrastrukturę, z której korzysta Saur Neptun Gdańsk (Saur Neptun Gdańsk, zaopatruje mieszkańców Sopotu w wodę i odbiera od nich ścieki - PAP). W przypadku wody to jest ponad 40 proc. kosztów, w przypadku ścieków - to 50 proc. Przypomniał, że właścicielem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Sopocie jest spółka miejska. - Więc to nie jest tak że tylko koszty Saur Neptun, jako firmy zewnętrznej wpływały w Sopocie na kształt ceny końcowej za wodę i ścieki – powiedział dyrektor.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gospodarowanie deszczówką w teorii i praktyce - IV Konferencja GWOR (13 września 2019)Polska złożyła HELCOM wyjaśnienia w sprawie zrzutu ścieków do Wisły (13 września 2019)Zbiornik wodny Besko był zanieczyszczony farbą (13 września 2019)Ząbkowskie wodociągi wdrożą innowacyjny system monitoringu (11 września 2019)Rząd przyjął założenia do programu zwiększenia retencji w Polsce (11 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony