Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Zespole Kształtowania Przestrzeni Ministerstwo Rozwoju
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Czy Rosja rzeczywiście ograniczy swoje emisje dzięki ratyfikacji Porozumienia Paryskiego?

a+a-    Powrót       23 października 2019       Powietrze i klimat   

Oficjalna ratyfikacja Porozumienia Paryskiego przez Rosję została przyjęta z entuzjazmem. Warto jednak przyjrzeć się warunkom, które postawił największy kraj świata, odpowiadający za 7,53 proc. emisji CO2.

Przy okazji Szczytu G7, który odbył się pod koniec sierpnia we francuskim Biarritz, Władimir Putin ogłosił, że Rosja ratyfikuje przyjęte 12 grudnia 2015 roku przez 195 państw Porozumienie Paryskie. Obietnica została dotrzymana: 14 października 2019, Moskwa złożyła sekretarzowi generalnemu ONZ oficjalny dokument, w którym czytamy, iż dla Federacji Rosyjskiej, Porozumienie wejdzie w życie 6 listopada 2019 roku.

Wedle oficjalnych, stosowanych w ramach Porozumienia Paryskiego, miar, Rosja odpowiedzialna jest za 7,53 proc. światowych emisji CO2. Dzięki rosyjskiej decyzji, Porozumienie zostało ratyfikowane przez 186 państw (oraz Unię Europejską), odpowiedzialnych za 96,92 proc. światowych emisji. Tylko dwa kraje, których emisje przekraczają 1 proc., nie zatwierdziły dokumentu: Iran (1,30 proc.) oraz Turcja (1,24 proc.).

Dzięki lasom można liczyć inaczej

W swoim liście intencyjnym, Federacja Rosyjska stawia trzy warunki. W pierwszej kolejności Rosja zaznacza, że rozumie, jak bardzo istotna jest konserwacja lasów oraz wzmacnianie ich – oraz innych ekosystemów – zdolności absorbcyjnych. Nalega przy tym, iż konieczne jest właściwe uwzględnianie tych zdolności, także przy tworzeniu mechanizmów, o których mowa w Porozumieniu.

Warto pamiętać, że Rosja, posiadająca, według Organizacji Żywności i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych, 810 milionów hektarów (Mha) lasów (dane z 2010 roku), jest najbardziej zalesionym krajem, wyprzedzając Brazylię (520 Mha) i Kanadę (310 Mha). Na jej terytorium znajduje się prawie 20 proc. powierzchni lasów świata. Ta uprzywilejowana pozycja już wcześniej pozwoliła Rosji na wynegocjowanie specjalnych warunków podczas ratyfikacji Protokołu z Kioto.

Także w marcu 2015 roku, jeszcze przed paryską Konferencją Stron (COP21), Rosja zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 25 do 30 proc. w 2030 roku w stosunku do 1990 roku, pod warunkiem maksymalnego uwzględnienia zdolności absorbcyjnych lasów. Spełnienie tego warunku pozwala Rosji na redukcję emisji o ¼. W rzeczywistości, między 2012 a 2030 rokiem Rosja będzie mogła sobie dzięki temu pozwolić na… wzrost emisji o 41-51 proc.

Rosja nie musi finansować krajów Południa

Ponadto, Rosja nie czuje się zobowiązana do udziału w finansowaniu działań prowadzonych w krajach Południa. Przypomina ona, iż kraje rozwinięte zobowiązały się do pomocy finansowej dla krajów rozwijających się, mającej na celu zmniejszenie ich emisyjności oraz przystosowanie się do zmian klimatu. Zobowiązanie to wynika z kontynuacji zobowiązań Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu z 1992 roku, uważa Rosja, równocześnie przypominając, iż nie figuruje ona w Aneksie do Ramowej Konwencji, precyzującym listę krajów rozwiniętych (tzw. „Załącznik II”).

Ostatnia uwaga Rosji: nie do przyjęcia jest używanie Porozumienia i jego mechanizmów do utrudniania zrównoważonego społeczno-ekonomicznego rozwoju Stron Porozumienia. Taki komentarz jest dość powszechny w ramach negocjacji klimatycznych.

Tekst: Philippe Collet, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie: Marta Wojtkiewicz, Actu-Environnement.com

Actu-EnvironnementMateriał został przygotowany we współpracy z francuską redakcją Actu-Environnement.com

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego (27 kwietnia 2020)Jaki jest wpływ banków na klimat i czy mają się czego bać na COP26 w Glasgow? (20 marca 2020)Komisja Europejska uruchamia globalną koalicję na rzecz bioróżnorodności (04 marca 2020)Lotnisko Heathrow nie może zostać rozbudowane – orzekł angielski Sąd Apelacyjny. Powód: klimatyczny (28 lutego 2020)Do 2030 roku Polska powinna odejść od węgla – zakładają scenariusze instytucji badawczych (19 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony